You are currently viewing Awaryjne generatory prądu w budynkach jednorodzinnych

Awaryjne generatory prądu w budynkach jednorodzinnych

Skutki braku prądu odczuwa zazwyczaj wielu z nas, tym bardziej, że jesteśmy już od tej energii bardzo uzależnieni. W zwykłych domach prąd zasila oświetlenie, media, piece, pralki czy też kuchenki. Jeśli następuje gwałtowne wyłączenie prądu, to większość urządzeń, która była nim zasilana przestaje po prostu działać. Nie jest to bardzo uciążliwe jeśli wyłączenie nie trwa długo, w przypadku jednak awarii kilkugodzinnych może mocno popsuć plany domowników w stosunku do tego co mieli do wykonania.

Stacjonarny agregat prądotwórczy sposobem na braki prądu

prądotwórcze agregaty stacjonarneAby uchronić się przed gwałtownymi zanikami prądu, lub nawet okresowymi wyłączeniami, które były wcześniej zapowiedziane, a na które nie możemy sobie pozwolić możemy zaopatrzyć się w alternatywne źródło zasilania. Takich źródeł jest wiele, choćby nawet panele słoneczne umieszczone na dachu, jednak na obecną chwilę najbardziej sensownym pod względem ekonomicznym źródłem zasilania są prądotwórcze agregaty stacjonarne, które z powodzeniem zastąpią nam dostawy prądu z sieci nawet na kilkanaście godzin. Agregat prądotwórczy działa w oparciu o generatory prądu napędzane silnikami spalinowymi, zazwyczaj zasilane benzyną, ale istnieją także odmiany na gaz. Wystarczy tylko uruchomić taki agregat po zaniku prądu i możemy do niego podłączyć urządzenia elektryczne. Generatory są z reguły wyposażone w szereg gniazdek sieciowych, do których podpina się urządzenia. Niektóre wersje urządzeń posiadają nawet gniazda trójfazowe do podłączenia sprzętu wymagającego większego napięcia zasilania niż tradycyjne 230 wolt. Najbardziej skomplikowane instalacje elektryczne posiadają agregaty sprzężone z całym systemem instalacyjnym, w taki sposób, że po wyłączeniu napięcia generator sam załączy się przełączając cały układ na awaryjne źródło zasilania, do czasu, aż prąd będzie podłączony z powrotem. W takim przypadku do całości instalacji należy podłączyć układ sterujący takim przekazem prądu, który w płynny sposób będzie potrafił przełączać pomiędzy zasilaniem sieciowym, a agregatem.

Agregaty stacjonarne powinno się dobierać w zależności od zapotrzebowania mocy danego gospodarstwa domowego. Jako, że agregaty o większej mocy są bardzo drogie, to na czas awarii można się zdecydować na mniejsze i tańsze urządzenia i przyjąć do wiadomości to, że w tym czasie powinniśmy mocno ograniczyć konsumpcję energii skupiając się tylko i wyłącznie na najpotrzebniejszych urządzeniach. Agregaty w zabudowach jednorodzinnych są coraz bardziej popularnym źródłem alternatywnej energii działającej w sposób awaryjny, ze względu na prostotę i niezawodność.