You are currently viewing Badanie za pomocą fiberoskopu

Badanie za pomocą fiberoskopu

Powszechnie wiadomo, że w ciele ludzkim istnieje wiele miejsc, które są trudno dostępne. W sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba zbadania trudno dostępnych miejsc, lekarz musi zastosować specjalistyczne narzędzia i urządzenia. Fiberoskopia pozwala na dokładne zbadanie górnych dróg oddechowych pacjenta, tak zwanego „nosogardła”. Nie zawsze takie badanie jest konieczne, czasem wystarczy standardowe badanie laryngologiczne.

Fiberoskopia pozwala na zdiagnozowanie chorób laryngologicznych

fiberoskopBadanie górnych dróg oddechowych pacjenta wymaga czasem zastosowania specjalistycznych i dokładnych narzędzi. Fiberoskopia jest dokładnym badaniem górnych dróg oddechowych, czyli nosa, krtani i gardła. Zaleca się jej wykonanie w przypadku podejrzenia raka krtani lub gardła. W przypadku podejrzenia przerostu migdałka gardłowego również należy wykonać tego typu badanie. Fiberoskopia pozwala na dokładne zlokalizowanie i wykrycie zmian w obrębie jamy ustnej, gardła oraz krtani. Do badania tego typu służy fiberoskop. Jest to specjalistyczne i nowoczesne urządzenie, które pozwala na oglądanie trudno dostępnych miejsc. Fiberoskop może być wykorzystywany również w gastroskopii i kolonoskopii. Fiberoskopy różnią się między sobą wielością, czułością, a niekiedy również kształtem. Są zbudowane z elastycznego kabla światłowodowego, który wkłada się pacjentowi do nosa lub gardła. Niewielka kamera umieszczona na końcu kabla przesyła obraz z wnętrza organizmu. Nowoczesne fiberoskopy są w stanie uzyskać dobrej jakości obraz o dużej rozdzielczości, co pozwala na dokładniejszą diagnostykę. Podczas badania ważny jest także komfort pacjenta. Obecne fiberoskopy są zbudowane z bardzo cienkich i elastycznych kabli, które szybko i sprawnie przechodzą przez drogi w organizmie człowieka. Badanie przebiega zwykle sprawnie i szybko. Fiberoskopia pozwala na zdiagnozowanie różnych schorzeń, w tym chorób laryngologicznych. Badanie jest niekiedy zalecane w przypadku osób, które uskarżają się na problemy z głosem. Standardowe badanie laryngologiczne nie zawsze wykazuje wszystkie schorzenia i wady.

Fiberoskopia posiada bez wątpienia wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim umożliwia zobaczenie na specjalnym ekranie trudno dostępnych miejsc. Fiberoskopię przeprowadza się za pomocą fiberoskopu. Nowoczesne urządzenia tego typu dają dobrej jakości obraz, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić budowę anatomiczną i funkcje górnych dróg oddechowych pacjenta. Niektóre fiberoskopy mogą od razu zbierać próbki tkanek do badań.