You are currently viewing Bolące brodawki w trakcie karmienia

Bolące brodawki w trakcie karmienia

Kiedy planujemy powiększyć rodzinę, nie myślimy o trudach i ciężkich chwilach z jakimi przyjdzie się nam zmagać. Pogrążamy się w myśleniu o tym jak to będzie cudownie kiedy przywitamy na świecie małą, bezbronną istotkę, która trzeba będzie otoczyć troską i opieką. Pierwsze chwile z dzieckiem są niezapomnianymi momentami przepełnionymi wielkim szczęściem i miłością. Kiedy opadną emocje, zaczynamy przystępować do codziennych czynności, którymi jest karmienie, czy przewijanie maluszka i na początku nie jest to proste.

Jak sobie radzić z krwawiącymi brodawkami?

krwawiące brodawki podczas karmieniaPoczątki karmienia maleństwa zawsze są trudne, bo ani dziecko, ani mama nie znają właściwej techniki, a to ona jest kluczem do sukcesu w tej cudownej czynności, która zbliża matkę do dziecka. Jeszcze w szpitalu młoda mama może skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy laktacyjnego i zapytać go o najlepszy sposób do karmienia dziecka, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Krwawiące brodawki podczas karmienia są wynikiem niewłaściwego chwytania sutka przez niemowlę. Aby opanować właściwą technikę zazwyczaj wystarczy parę dni treningów i maluch załapie jak należy chwytać brodawkę, aby się najeść i nie sprawiać mamie bólu. Małe dziecko posiada już wyuczony odruch ssania, bo przez ostatnie miesiące w brzuszku mamy intensywnie ssał swój kciuk, jednak ssanie piersi jest trochę inną techniką, dlatego początki mogą być trudne. Właściwy chwyt polega na tym, że dziecko ma w buzi całą brodawkę razem z otoczką. W takim ułożeniu z pewnością będzie właściwie odciągał pokarm, ale też nie będzie powodował krwawienia brodawek. Poza chwytem, ważna jest także właściwa pozycja do karmienia wygodna dla mamy, ale także dla maluszka, żeby nie jadł zbyt łapczywie, bo będzie połykał zbyt dużo powietrza w trakcie jedzenia. Jeżeli nasz maluszek ma problem z właściwym przystawieniem się do piersi, to pomocne mogą być specjalne nakładki silikonowe, które się nakłada na brodawkę w trakcie karmienia. Po karmieniu dobrze jest popękaną brodawkę posmarować odrobiną mleka w celu nawilżenia i zabezpieczenia delikatnej skóry przed podrażnieniami. Kobiece mleko działa jak najlepszy naturalny środek nawilżający, dlatego warto spróbować takiej metody.

Jeżeli uzbroimy się w cierpliwość, to z pewnością nasz maluch będzie nam wdzięczny w przyszłości za to poświęcenie, bo nie ma lepszego pokarmu dla nowo narodzonego dziecka niż naturalne, kobiece mleko. Karmienie piersią sprawia wiele radości mamie, ale daje tez poczucie bezpieczeństwa i akceptacji dziecku, które przejmuje od mamy wszystko co najlepsze przez pierwsze miesiące swojego życia. Mleko modyfikowane nigdy nie zastąpi tego naturalnego, dlatego warto choć na początku karmić maleństwo piersią.