You are currently viewing Budowa kominów spalinowych

Budowa kominów spalinowych

Zadaniem każdego komina jest odpowiednie odprowadzenie spalin pochodzących z procesów spalania. W domach zwykle korzysta się z kominów murowanych, wykonanych z materiałów żaroodpornych, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość. W przypadku zakładów przemysłowych gdzie występują dużo wyższe temperatury spalania, niestety murowane rozwiązania mogą się nie sprawdzić. Dlatego w tych miejscach stosuje się kominy z metalu o odpowiedniej konstrukcji zapewniającej bezpieczeństwo ich użytkowania.

Solidność wykonania żaroodpornych kominów dwuściennych

solidne żaroodporne kominy dwuścienneAby taki komin dobrze służył jego użytkownikowi musi on spełniać szereg wymagań odnośnie jego konstrukcji. Przede wszystkim musi być to konstrukcja wytrzymała, która będzie w stanie przenieść ciężar zarówno samego komina jak i obciążenia od wiatru. W przypadku małych kominów nie będzie z tym problemu, ale dużo częściej w zakładach przemysłowych występują duże, kilkupiętrowe kominy, w których ten parametr bardzo mocno się liczy. Poza tym zgodnie z zasadą grawitacyjnego odprowadzania spalin, gdzie wędrują one w górę ze względu na ich temperaturę, ważne jest jej utrzymanie od początku do kończą procesu ich transportu. Uzyskuje się to poprzez odpowiednią izolację komina, która bezpiecznie ogranicza uciekanie z niego ciepła. Taka izolacja jest umieszczona pomiędzy płaszczami samego komina. Komin, w przeciwieństwie do tego co nam się wydaje nie jest zbudowany tylko z jednej warstwy blachy, a z dwóch. Pomiędzy nimi właśnie jest umieszczona izolacja, która chroni komin przed ochłodzeniem. Jeśli pominiemy ten krok, to spaliny będą zbyt szybko się wychładzać i nie będą w stanie opuścić komina. Sprawdzą się tutaj tylko solidne żaroodporne kominy dwuścienne zbudowane w oparciu o te zagrożenia. Ostatnim elementem jest odpowiedni materiał, z którego zbudowany jest komin. Musi być on odporny zarówno na wysoką temperaturę, jak i na kwasy znajdujące się w spalinach, które mogą przegryźć metal w ciągu jego użytkowania. To może doprowadzić w skrajnym przypadku nawet do zawalenia komina.

Jak widzimy kominy przemysłowe, które często widzimy z okien naszych domów gapiąc się na strefę przemysłową, tak naprawdę nie są tylko kawałkiem walcowanej rury, która odprowadza spaliny. Taki komin musi spełnić szereg rygorystycznych obostrzeń, aby mógł być eksploatowany bezawaryjnie przez długie lata. Jak podkreślają specjaliści w dziedzinie odprowadzania spalin, trzeba pamiętać, że równie ważne jest także okresowe wyczyszczenie takich kominów z sadzy i osadów.