You are currently viewing Charakterystyka skali twardości Vickersa

Charakterystyka skali twardości Vickersa

Firmy zajmujące się produkcją elementów metalowych z pewnością chcą, aby ich produkty były jak najwyższej jakości. By sprawdzić, czy na pewno tak jest, mogą wykorzystywać między innymi urządzenia nazywane twardościomierzami. Jest ich kilka rodzajów, a w poniższym tekście można przeczytać o zastosowaniu twardościomierza Vickersa przy metodzie badawczej twardości materiałów o tej samej nazwie.

Metoda oraz twardościomierz Vickersa

wytrzymały twardościomierz vickersaSkala twardości Vickersa jest już stosunkowo starą techniką, ponieważ została opracowana w 1924 roku przez Smitha i Sandlanda w firmie Vickers Ltd, będącym ówcześnie przedsiębiorstwem zbrojeniowym. Pomiar metodą tego typu odbywa się poprzez wgniecenie w powierzchnię badanego materiału czworobocznego foremnego ostrosłupa diamentowego, którego kąt wierzchołkowy wynosi 136 stopni. Do testu twardości tą metodą stosuje się urządzenie takie jak twardościomierz Vickersa. Służy ono do przeprowadzenia testu wytrzymałościowego z odpowiednią jakością oraz precyzją. Cechy, jakimi powinien się charakteryzować wytrzymały twardościomierz vickersa to między innymi: precyzja mierzenia, solidność wykonania, wysokiej jakości kamera i nowa technologia umożliwiająca uniknięcia ewentualnych błędów pomiarowych. Jak się okazuje skala twardości Vickersa jest stosunkowo podobna do metod Brinella oraz Rockwella, ponieważ łączy w sobie ich cechy. Używana jest do mierzenia wszystkich klas materiałów podobnie jak metoda Brinella z tą różnicą, że naśladując klasyfikację Rockwella, może posłużyć do mierzenia twardości próbek bardzo cienkich. W porównaniu do ostatniej podanej metody skala Vickersa jest nieco bardziej pracochłonna, ponieważ wymaga pomiaru przekątnych odcisku za pomocą mikroskopu i obliczenia twardości. Pomiar metodą Vickersa cechuje mały stopień inwazyjności, dzięki czemu nadaje się do stosowania na wyrobach gotowych. Kolejną z zalet jest również najmniejsza niepewność pomiarowa, a co za tym idzie, tego typu pomiar jest wysoce efektywny i precyzyjny. Ponadto metoda Vickersa nadaje się do testowania twardości przedmiotów bardzo małych i cienkich, miękkich oraz twardych, a także w zakresie makro i mikrotwardości.

Reasumując, skala Vickersa jest połączeniem dwóch wcześniejszych metod takich jak skala Brinella i Rockwella. Dzięki połączeniu najlepszych cech wcześniej wspomnianych form testów skala Vickersa charakteryzuje się wysoką precyzją wykonywanych testów oraz niezawodnością. Do wykonywania tego typu badań służy specjalne urządzenie zwane twardościomierzem Vickersa. Mimo że metoda ta jest dość stara, bo pochodzi z XX wieku, nadal jest efektywnie wykorzystywana ze względu na precyzję pomiarów.