You are currently viewing Co to jest nitonakrętka?

Co to jest nitonakrętka?

 

W budownictwie oraz przemyśle ciężkim swoje zastosowanie coraz częściej znajdują nitonakrętki. Wykorzystywane są to wykonywania tak zwanych połączeń nitowych. Zatem czym jest nitonakrętka, że staje się tak popularna oraz jakie można spotkać jej rodzaje? W poniższym tekście postaram się wszystko jasno oraz rzeczowo wszystko wytłumaczyć. Aby wszystko zrozumieć nie będzie potrzebna fachowa wiedza techniczna ponieważ nitonakrętki są to bardzo proste elementy mocujące. 

Zalety stosowania nitonakrętek

polecane nitonakrętki aluminioweNitonakrętki są swego rodzaju tulejkami które które posiadają wewnętrznie gwintowaną część. Dzięki nim możliwe jest szybkie łączenie cienkościennych elementów metalowych w których niemożliwe byłoby wywiercenie nagwintowanego otworu. Elementy te posiadają bardzo prostą budowę. Składają się z części gwintowanej, niegwintowanej oraz kołnierza. Montaż nitonakrętki polega na wkręceniu nagwintowanego elementu od strony kołnierza, następnie taką nitonakrętkę osadzić w potworze. Podczas wkręcania element zaciska się od strony wewnętrznej trwale zespalając dwa łączone elementy. Końcowym zadaniem jest usunięcie trzpienia. Do największych zalet nitonakrętek przede wszystkim można zaliczyć łatwość oraz szybkość montażu. Jest on na tyle prosty, że można go zautomatyzować i powierzyć montaż robotom. W branży motoryzacyjnej producenci wykorzystują polecane nitonakrętki aluminiowe, które mimo swojej wagi są bardzo wytrzymałe. Do prawidłowego montażu nitonakrętki musi zostać wykorzystana specjalna zaciskarka. Zamontowana najczęściej na podstawowych wkrętarkach akumulatorowych. Nitonakrętki spotykają się z coraz większym zainteresowaniem w wielu branżach, ponieważ ich koszt jest podobny do standardowych wkrętów. Elementy te możemy dostać w przeróżnych rozmiarach oraz kształtach dzięki czemu możliwe jest kupienie nitonakrętek idealnych do naszych potrzeb. Należy również pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na montaż nitonakrętki, która będzie wystawiona na działanie warunków atmosferycznych musi ona posiadać właściwości antykorozyjne. Wytwarzane są z różnego rodzaju stopów metali.

Podsumowując nitonakrętki są jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów przystosowanych do łączenia dwóch elementów metalowych. Trwałe połączenie jest w dzisiejszych czasach rzeczą konieczną, ponieważ wymagania konsumentów względem gotowego produktu są coraz większe. Dzięki użyciu nitonakrętek nie musimy obawiać się o powstawanie jakichkolwiek luzów, które mogły by przyczynić się do rozmontowania gotowego produktu.