You are currently viewing Czy alkoholizm można skutecznie leczyć?

Czy alkoholizm można skutecznie leczyć?

  • Post author:
  • Post category:Zdrowie

Alkoholicy muszą zmagać się z uzależnieniem od alkoholu. Jest to bardzo trudne dla nich i dla ich rodzin. Warto mieć świadomość, że przez uzależnienie cierpi nie tylko osoba chora, ale także jej rodzina i przyjaciele. Można jednak wyjść z nałogu. Bardzo pomocna jest tutaj profesjonalna terapia. Terapią może zostać objęta zarówno osoba uzależniona, jak i jej najbliższa rodzina, która z pewnością bardzo wszystko przeżywa i jest jej również ciężko. 

Motywacja, a wyjście z alkoholizmu

profesjonalne leczenie choroby alkoholowejPrzy uwalnianiu się z nałogu bardzo ważna jest motywacja osoby chorej. Alkoholik musi chcieć wyzdrowieć i podjąć walkę o swoje życie. Musi zatem wzbudzić w sobie motywację do tego, aby nie ulec pokusie. Trzeba nauczyć się czerpać radość z drobiazgów i z życia na trzeźwo. Czasem nie jest to łatwe. Szczególnie wówczas, gdy uzależnienie pogłębiało się od lat. Jednak jest to możliwe. Warto zdecydować się na profesjonalne leczenie choroby alkoholowej w jednym z znanych i cenionych ośrodków. Oczywiście taki ośrodek możemy wybrać rozważnie, analizując wszelkie za, jak i przeciw. Dobrze byłoby także zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych placówek. Istotne jest to, kto jest w ośrodku leczenia uzależnień zatrudniony. Osoby zajmujące się terapią muszą mieć odpowiednie uprawnienia, kwalifikacje. Nie bez znaczenia jest również to, czy pracowały już wcześniej z osobami uzależnionymi. Terapia uzależnień nierzadko trwa bardzo długo. Alkoholik nie powinien jej przerywać na własną rękę. Trzeba konsultować wszystko z terapeutą, który ocenia, czy dobrze sobie radzimy czy też niekoniecznie. Ważne jest, aby podjąć próbę odbudowania relacji rodzinnych, przyjacielskich. Wsparcie ze strony bliskich osób jest bardzo ważne i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Jest to sprawa, która nie budzi żadnych wątpliwości. Ważne jest także to, aby nie poddawać się nawet wówczas, gdy na naszej drodze pojawiło się jakieś niepowodzenie lub chwila słabości. Trzeba ciągle próbować na nowo walczyć ze swoim nałogiem – aż do skutku. 

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która w negatywny sposób wpływa na życie osoby uzależnionej. Na szczęście tą dolegliwość można leczyć. W Polsce funkcjonują ośrodki leczenia uzależnień, gdzie pracują terapeuci pomagający osobom chorym uporać się z uzależnień. Alkoholik może uczęszczać także na spotkania z innymi osobami, które kiedyś były uzależnione, a obecnie wspierają się w tym, by żyć w trzeźwości. Takie spotkania są ważne i zdecydowanie potrzebne. Są istotnym elementem terapii osoby uzależnionej.