You are currently viewing Czy warto brać udział w aukcji komorniczej?

Czy warto brać udział w aukcji komorniczej?

Nikt z nas nie chce znaleźć się w sytuacji, w której grozi nam bankructwo. Czasem jednak jest to nieuniknione. Nasze błędne decyzje biznesowe, trudne sytuacje życiowe albo bardzo nieszczęśliwy splot przypadków mogą spowodować, że stracimy wszystko co mamy i wpadniemy w długi. Może jednak okazać się, że staniemy po drugiej stronie tego lustra. Jeżeli ktoś inny popadł w długi, jego majątek zostanie zlicytowany. Możemy wówczas wejść w jego posiadanie po cenie znacznie niższej od rynkowej.

Zaoszczędzimy dzięki aukcji komorniczej

aukcja komornicza w olsztyniePrzedmiotem aukcji komorniczej może być każda rzecz, którą zajął komornik. Jeżeli dłużnik posiadał mieszkanie lub samochód, wówczas sprawa jest oczywista. Komornik musi podać odpowiednią informację do wiadomości publicznej, na przykład poprzez wykupienie ogłoszenia w gazecie i organizuje aukcję. Z pomocą rzeczoznawcy określa on początkową wartość przedmiotu lub nieruchomości. Jeżeli nie znajdą się żadni chętni do ich zakupu po danej cenie, wówczas komornik rozpoczyna nową aukcję. Cały proces zaczyna się od nowa, z tą tylko różnicą, że cena wywoławcza zajętych przedmiotów staje się coraz mniejsza. Uzyskane w ten sposób środki finansowe, uszczuplone o prowizję dla komornika, przekazywane są osobie lub instytucji, której dłużnik winien był pieniądze. W ten sposób skutecznie ściąga się długi. Nie chcemy znaleźć się w tej sytuacji, ale możemy wykorzystać to, że czyjś majątek jest własnie licytowany. Kupując mieszkanie na aukcji komorniczej możemy nabyć je znacznie poniżej wartości zakupu na rynku nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że jest to licytacja i ktoś może przebić naszą ofertę, a wówczas cena nieruchomości będzie szła w górę. Jeżeli interesuje nas aukcja komornicza w Olsztynie, możemy popytać lokalnych komorników lub sprawdzić gazety w poszukiwaniu ogłoszeń. Komornicy muszą informować o aukcjach, które będą prowadzić. Można dzięki temu kupić dużo różnych rzeczy, nie tylko nieruchomości, po naprawdę okazyjnych cenach, szczególnie jeżeli dane rzeczy nie wzbudzają dużego zainteresowania.

Kupując przedmioty lub nieruchomości na aukcji komorniczej nie korzystamy z cudzego nieszczęścia. Pomagamy w ten sposób dłużnikowi spłacić jego wierzytelności, a osobie, której był winien pieniądze, pomagamy odzyskać chociaż część należności. Przyczyniamy się tym więc do ozdrowienia systemu finansowego. Warto pamiętać, że na tego typu aukcjach organizowanych przez komorników możemy znaleźć różnego rodzaju sprzęty oraz przedmioty, których używali wcześniej dłużnicy.