Czym kierować się w wyborze okien?

Czym kierować się w wyborze okien?

Budując własny dom, musimy ciągle dokonywać wyborów. Musimy zdecydować jaki typ fundamentu zastosujemy, z jakiego surowca wybudowane będą ściany, z czego zrobimy konstrukcję dachową i co na nią położymy. Musimy dokonać też wyborów, które z pozoru są mniej ważne. Jednak jak się możemy przekonać po kilku latach od zakończenia budowy, że każdy z wyborów jest bardzo ważny. Lepiej zastanowić się dobrze i dokonać trafnego wybory podczas budowy niż później być zmuszonym do wymieniania jakichś elementów domu.

Wybór okiennic do domu

oknaMoże się to wydawać błahy problem i że każde z nich będą dobre. Nie jest to prawda. Wybór jest tym ważniejszy, im droższa będzie to inwestycja. Okna do całego domu to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to mała kwota, chyba nikt z nas nie chciałby być zmuszanym co kilka lat do wydawania tak dużej sumy pieniędzy. Powinniśmy wybrać okna jak najbardziej szczelne, ale posiadające system pozwalający na wietrzenie pomieszczeń bez otwierania okien. Jest to bardzo przydatna funkcja. Dzięki temu, że nasze okna będą szczelne, oszczędzimy sporo na ogrzewaniu. Oszczędność podczas jednego sezonu grzewczego sięga kwoty kilkuset złotych. Wcześniej wspomniany system pozwala nam zachować świeże powietrze w pomieszczeniach i zapobiega parowaniu szyb, wszystko to dzięki nieustannej cyrkulacji powietrza. Warto wybrać okna wyposażone w podwójną szybę, pomiędzy którą znajduję się gaz. Dzięki temu uzyskamy dobrą izolację od temperatury zarówno latem, jak i zimą. W czasie gdy na zewnątrz mamy temperaturę ujemną w środku będzie znacznie wyższa, a podczas upalnych dni w domu będziemy mieli przyjemny chłód. Szczelny dom działa jak termos. Przedostatnim kryterium jest, jakim powinniśmy się kierować, jest kolor ram. Obecnie najbardziej popularne ramy to takie, które są z zewnątrz koloru brązowego, a w środku domu białe. Na samym końcu powinniśmy zwracać uwagę na cenę. Wiadomo, że nikt nie lubi przepłacać. Jednak lepiej wydać kilkaset złotych więcej za pierwszym razem niż chcąc oszczędzić, kupić nieodpowiednie okna i za kilka lat ponownie wydawać kilka tysięcy złotych. Pozorna oszczędność w większości przypadków generuje dużo większe wydatki.

Nad wyborem okiennic powinniśmy się dobrze zastanowić. Wybór dokonany pochopnie może przysporzywszy dużo problemów. Warto poszukać opinii na temat producentów oraz ich produktów w internecie. Może to oszczędzić sporo naszego czasu i naszych pieniędzy. Osobiście jestem posiadaczem okien z podwójną szybą i ramami z tworzywa sztucznego. Dziesięć takich okien kosztowało mnie prawie dziesięć tysięcy złotych, ale po przeszło pięciu latach użytkowania nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.