Dlaczego warto stosować tokarki sterowane numerycznie?

Automatyzacja produkcji jest przyczyną i jednocześnie skutkiem rozwoju, jaki wymusza na przedsiębiorcach wprowadzanie na rynek nowych technologii. Zakład, który chce wyróżniać się na tle konkurencji, musi działać sprawniej, szybciej i lepiej. Jeśli dochodzą do tego przystępne ceny i miła obsługa, klienci zaczynają chętnie współpracować z taką jednostką. Coraz trudniejsze jest wyprzedzenie konkurencji. Pewne jest jednak to, że większość zakładów zajmujących się obróbką skrawaniem dąży do tego, by korzystać z jak najlepszych maszyn i urządzeń.

Frezarki i tokarki CNC w warsztatach

tokarki numeryczne do warsztatówProdukowanie niektórych elementów maszyn, urządzeń czy instalacji w procesie obróbki skrawaniem ma bardzo wiele zalet. Najczęściej stosowanym materiałem w takich procesach jest stal, którą produkuje się w hutach. Aby ją ukształtować potrzebna jest bardzo wysoka temperatura, co uniemożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnych elementów w czasie odlewania kształtów. W przypadku tokarek i frezarek, które umożliwiają skrawanie cienkich warstw materiału, uzyskanie nawet bardzo dokładnych części nie stanowi żadnego problemu. Całą maszyną steruje specjalnie opracowane oprogramowanie. To właśnie dzięki niemu frezarki i tokarki numeryczne do warsztatów są w stanie nadać właściwie dowolny kształt każdemu profilowi stalowemu. Obsługa nowoczesnych maszyn jest też znacznie prostsza i szybsza niż urządzeń manualnych. Do komputera wprowadzane są odpowiednie dane o tym, w jaki sposób powinien wyglądać dany detal. Specjalny program dokładnie określa, w jaki sposób będzie przebiegał proces skrawania, wysyłając impulsy elektromagnetyczne do układu sterującego głowicą i frezami. W specjalnym uchwycie umieszcza się materiał o odpowiednich parametrach technicznych. Jeśli w głowicy znajdują się wszystkie niezbędne frezy, operator powinien uruchomić maszynę, która niemal od razu rozpocznie pracę. Po tej czynności osoba sterująca maszyną powinna jedynie kontrolować cały proces, aby interweniować w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Urządzenia CNC stanowią dzisiaj podstawę działalności przedsiębiorstw zajmujących się obróbką skrawaniem stalowych części. Nie ma w tym nic dziwnego – taki sposób produkcji jest niezwykle dokładny i stosunkowo tani. Dzięki temu koszt zakupu maszyny bardzo szybko się zwraca. Wszystkie te zalety sterowanych numerycznie maszyn sprawiają, że przedsiębiorstwa bardzo chętnie w nie inwestują. Unowocześnianie linii produkcyjnych przyczynia się do poprawy jakości pracy firmy oraz zoptymalizowania wykorzystania materiałów, a tym samym ochronę środowiska naturalnego.