You are currently viewing Do czego służy suszarnia drewna?

Do czego służy suszarnia drewna?

Jednym z podstawowych miejsc lub urządzeń, jakie są niezbędne w każdym tartaku, to suszarnia do drewna. To właśnie tam znajduje się drewno, które po odpowiedniej obróbce i wysuszeniu, doczeka się dalszego przerabiania. Nie można bowiem wykorzystać drewna, które nie wyschło w pełni, gdyż jego przeróbka jest praktycznie niemożliwa. Jeśli jednak się chce wysuszyć drewno odpowiednio i w dobrych warunkach, należy mieć profesjonalną suszarnię, która będzie miała wystarczająco silne wentylatory.

Jakie są rodzaje suszarni?

suszarnia drewnaSuszarnie, które wykorzystuje się, w celu dosuszenia drewna dzielą się głównie na kilka rodzajów. Zazwyczaj podział dotyczy konkretnego drewna, które się suszy. W zależności od tego, jak grube i ciężkie drewno chce się ususzyć, należy skorzystać z dedykowanej suszarni. Czasem wystarczy po prostu uregulować prace jednej suszarni, gdyż nie można wszystkich rodzajów drewna suszyć w suszarni o określonej temperaturze, gdyż nie ma możliwości, by gruba deska dębowa wysuszyła się w takim samym czasie, jak cienkie listwy brzozy. Dlatego suszarnie są w zależności od potrzeb i rodzaju drewna, ustawione na inną temperaturę lub inna liczba wentylatorów znajduje się wewnątrz. Wszystko to zależy od drewna. Warto jednak pamiętać, że każda suszarnia drewna ma w sobie najważniejsze urządzenie, jakim jest wentylator. To od jego pracy i sprawności zależy, jak szybko drewno będzie suche. Kupując suszarnie, należy się upewnić, że ma się odpowiedni rodzaj suszarni oraz że wentylator będący w środku, jest sprawny. Od jego wydajności zależy dużo rzeczy. Ważne by wykonany był z materiału, który pozwoli na pracę w dużej temperaturze i wilgotności. Właśnie takie warunki panują w suszarni. Jeśli wentylator wykonany jest ze zwykłego metalu, to od panującej tam wilgoć bardzo szybko zardzewieje, i nie będzie można go już używać. Wentylator musi być sprawny i wykonywać mnóstwo ruchów w ciągu suszenia, gdyż tylko to sprawi, że drewno pozbędzie się reszty wody ze swoich struktur.

Do suszarni trafia drewno, które od bycia w lesie jest wilgotne i pełne soków. Konieczne do dalszej przeróbki jest wysuszenie drewna, gdyż wciąż wilgotne mogą się odkształcać lub zmienić swój kształt podczas przeróbki. Suche drewno nabiera twardości i wytrzymałości, dlatego dużo lepiej jest z takiego właśnie wykonać kolejne produkty. Jednak by tego dokonać potrzeba konkretnych suszarni, z dużą mocą przerobową. Tylko wówczas można w pełni wysuszać drewno, nie martwiąc się o jego strukturę oraz jakość. Podczas złego suszenia można zniszczyć drewno lub możne ono zwyczajnie zgnić.