You are currently viewing Dobór odpowiedniego materaca

Dobór odpowiedniego materaca

Odpowiedni materac jest w stanie zapewnić nam odpowiednią jakość snu. Sen wpływa na prawidłową regenerację naszego organizmu. Z tego też powodu kluczową rzeczą staje się dobranie materaca, który będzie dla nas wygodny. Źle dobrany materac skutkować będzie bólem pleców oraz gorszym snem w nocy. Wpłynie to w sposób negatywny na nasze samopoczucie. Z tego też powodu powinniśmy zwrócić uwagę na wybór najwygodniejszego materaca.

Różne rodzaje materacy na rynku

materace piankowe wysokoelastyczneNa rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów materacy. Najpopularniejsze z nich są materace sprężynowe. Zbudowane są one z kilku warstw gąbki, bądź innego elastycznego tworzywa, a pomiędzy nimi zamocowane są sprężyny. Umożliwiają one idealne dopasowanie się do kształtu naszego ciała. Wadą tego rodzaju materacy jest ich słaba odporność na ciężar ciała. Po pewnym czasie taki materac odkształca się pod wpływem naszego ciężaru, przez co spanie na nim nie jest już takie wygodne. Z tego też powodu wskazana jest wymiana materacu po określonym czasie użytkowania. Czas ten uzależniony jest w znacznym stopniu od czasu, w którym powstają zagniecenia i nierówności. Innym rodzajem materacy dostępnymi na rynku są materace piankowe wysokoelastyczne. Ten typ materacy jest bardziej nowoczesny i trwały niż materace sprężynowe. Materac ten składa się z pianki, czyli syntetycznego elastycznego tworzywa. Pianka, z której stworzony jest materac ma kształt wałków, które tworzą jego całkowity kształt. Zaletą tego rodzaju materacy jest po pierwsze większa trwałość, po drugie materac ten lepiej dopasowuje się do kształtu naszego ciała, a co za tym idzie w lepszym stopniu podpiera kręgosłup podczas snu. Jednocześnie materace piankowe są w stanie lepiej odprowadzać wilgoć, która może się wewnątrz niego gromadzić. Takiej funkcji nie mają materace wykonane z gąbki. Z tego też powodu po jakimś czasie ich użytkowania można czuć specyficzny zapach stęchlizny. Świadczy to o powstawaniu pleśni i grzybów wewnątrz materacu.

Rzecz jasna takie skutki uboczne nie zapewniają zdrowego i prawidłowego snu, a także mogą być przyczyną powstawania wielu chorób oraz alergii. W związku z tym materace piankowe coraz częściej polecane są dla osób, które zmagają się z alergią. Decydując się na zakup materaca piankowego będziemy mieli pewność, że zapewni on nam bardzo długi i zdrowy sen. Powyższe czynniki zdecydowanie wpłyną pozytywnie na nasze codzienne samopoczucie. Warto jest zatem zainwestować swoje pieniądze w materac lepszy jakościowo. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o nasze zdrowie.