You are currently viewing Dobra samodzielna księgowa

Dobra samodzielna księgowa

Zgodnie z danymi statystycznymi, przedsiębiorcy, którzy zatrudniają maksymalnie do dziesięciu pracowników, znacznie częściej korzystają z usług księgowych niż pozostali przedsiębiorcy. Wynika to z faktu opłacalności podjęcia współpracy z biurem rachunkowym, ponieważ cena usług jest znacznie niższa niż wynagrodzenie samodzielnego pracownika. Duże przedsiębiorstwa mają najczęściej własne działy księgowe, w których może pracować nawet kilku księgowych.

Co charakteryzuje dobrego księgowego?

księgowa pyskowicePrzedsiębiorcy zgodnie twierdzą, że najwięcej kosztów pochłaniają wynagrodzenia pracowników, dlatego też nie każdego szefa firmy stać na zatrudnianie ludzi. Jeżeli mówimy o zatrudnieniu specjalistów od księgowości, to ich wynagrodzenie jest najwyższe, ponieważ zarabiają średnio od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych miesięcznie. Są to kwoty netto, więc niemalże drugie tyle przedsiębiorca musi odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do Urzędu Skarbowego. Jednak duże firmy, generujące milionowe obroty rocznie, stać na zatrudnienie takich fachowców, bo są oni też bardziej potrzebni w siedzibie firmy. Jeżeli potrzebna nam jest profesjonalna księgowa Pyskowice są miastem, gdzie wielu specjalistów z tej branży szuka pracy. Jednak przed zatrudnieniem takiego pracownika, warto dokładnie sprawdzić jego wiedzę i umiejętności, a być może nawet sprawdzić referencje. Wszystko po to, aby mieć pewność, że przyjmujemy do swojego zespołu ludzi, człowieka doświadczonego, który będzie potrafił właściwie kierować rachunkowością. Często się mówi, że księgowy jest drugą najważniejszą osobową w firmie, zaraz po właścicielu i nie ma w tym stwierdzeniu nic przesadzonego. Dobrze prowadzona księgowość pozwala firmie na sprawne działanie i rozwijanie działalności. Dobry księgowy poradzi sobie z książką przychodów i rozchodów, pełnymi księgami rachunkowymi, rachunkiem zysków i strat, bilansem, czy przepływami finansowymi, które często są wymagane przez klientów. Duża wiedza i umiejętności są bezcenne w tym zawodzie.

Księgowi mogą pracować na samodzielnych stanowiskach w prywatnych firmach lub w biurach rachunkowych, jako jeden z wielu specjalistów. Bez względu na miejsce pracy, zakres obowiązków jest bardzo podobny i wymaga tej samej wiedzy. Od księgowych wymaga się dokładności, rzetelności i terminowości, ponieważ ich praca jest determinowana wyznaczonymi datami, do których muszą zostać złożone odpowiednie rozliczenia, czy opłacone podatki, które wyliczają specjaliści. Księgowość poza dekretacją dokumentów, obejmuje także kadry i płace.