You are currently viewing Dodatki do oleju do skrzyni biegów

Dodatki do oleju do skrzyni biegów

Przed wyborem odpowiedniego preparatu eksploatacyjnego należy dokonać oceny technicznej pojazdu. Najlepiej jest to zrobić w serwisie. Równie ważna jest również ocena samego preparatu, która powinna być dokonana w instytucjach badawczych, przez najlepszych specjalistów, szczególnie ważne jest aby byli to specjaliści niezależni. Tego typu wytyczne dotyczą przede wszystkim olejów silnikowych, środków smarnych i innych tego typu preparatów. Istotnie, wybór ten powinien być oparty na wielu wytycznych, które zostaną opisane w artykule poniżej. Warto zwrócić na nie uwagę. 

Jak działają dodatki do skrzyni biegów?

dodatek do skrzyni biegówZadania za jakie odpowiedzialne są oleje silnikowe i dodatki do nich są realizowane w sposób, tak jakby, „zaprogramowany” w tych preparatach. Muszą one wykazywać właściwości między innymi reologiczne, smarnościowe, powinny chronić przed korozją, wykazywać zdolności myjąco-dyspergujące oraz uodparniać silnik i inne podzespoły na tego typu zagrożenia jak utlenianie czy destrukcja termiczna. Przy wyborze takiego preparatu jakim jest dodatek do skrzyni biegów, warto wziąć pod uwagę szereg aspektów, które są istotne przy wyborze oraz to jakich właściwości od niego oczekujemy. Dodatki tego typu, których jakość jest względnie wysoka są „blendowane” w trakcie etapu produkcji, czyli są określane, „programowane” ich późniejsze właściwości użytkowe. Najważniejszą cechą, jaka wyróżnia różnego rodzaju dodatki jest tworzenie warstw ochronnych na powierzchniach metalicznych. Dodatki uszlachetniające mają swoje zastosowanie jako indywidualne komponenty, ale także jako pewna postać pakietów o charakterze wielofunkcyjnym. Wybierając dodatek do skrzyni biegów warto zainwestować w te, które są produkowane przez renomowane firmy, a ich jakość poparta jest wieloletnim doświadczeniem i dowodami. Dodatki do skrzyni biegów powinny również wspierać procesy smarne, za które odpowiedzialny jest olej, ale także zwiększać jego trwałość i uefektywniać jego działanie. Tego typu wytworzona warstwa smarna jest trwała i zwiększa odporność na wysokie temperatury i tarcie. Zmniejsza to znacząco obciążenia mechaniczne.

W przypadku skrzyni biegów zaletą użycia dodatków do oleju będzie to, że będzie się ona o wiele wolniej zużywać. Dodatki tego typu hamują nadmierną eksploatację podzespołów i układów. Sposób i efekt działania będzie podobny, jak w przypadku dodatków do oleju silnikowego. Warto dbać również o podzespoły w pojazdach oraz pamiętać o regularnej wymianie oleju nie tylko silnikowego, ale także tego w skrzyni biegów.