You are currently viewing Efektywne odzyskiwanie danych

Efektywne odzyskiwanie danych

Bardzo dużo osób korzysta obecnie z komputerów oraz wielu urządzeń, które mogą zapisywać najróżniejsze wersje plików. Z reguły jest tak, że ślepo wierzymy, iż zapisywane przez nas dane są w pełni bezpieczne. Jednak niekoniecznie tak właśnie musi być. Zdarza się czasami tak, że zapisujemy pliki a po jakimś czasie występuje awaria sprzętu, która sprawia, że nasze pliki znikają. Warto więc wiedzieć co w takim przypadku można zrobić, aby efektywnie nasze dane odzyskać. 

Polecane techniki przywracania danych 

odzyskiwanie danych WarszawaDane przywracać można na wiele różnych sposobów. Zdecydowanie najłatwiejszą opcją jest po prostu przywrócenie plików z kosza gdy doszło do przypadkowego usunięcia. Znacznie trudniejszym przypadkiem jest przywracanie w przypadku gdy podczas jego usunięcia zastosowano kombinację klawiszy Shift+Del, która sprawia, że dane są usuwane na stałe. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest, że pliki w pełni przepadają. Zawsze jest tak, że w przestrzeni dyskowej pozostaje pewien ślad po pliku. W związku z tym istnieją pewne podstawy pozwalające na ewentualne przywrócenie danych. Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest odzyskiwanie danych Warszawa jest jednym z tych miast, w którym można bardzo łatwo natrafić na polecane firmy zajmujące się świadczeniem usług z tym właśnie związanych. Najłatwiejsze przywracanie danych jest wówczas gdy pliki zostały usunięte z nośnika. W tym przypadku firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do odzyskiwania plików. Taki program może bardzo długo skanować podłączony do komputera nośnik. Czas z tym związany jest zależny od tego jak duża jest pojemność nośnika. Zupełnie inaczej będzie wyglądało skanowanie karty pamięci o pojemności 1 GB a inaczej skanowanie dysku twardego o pojemności 2 TB. Najtrudniejsze na ten moment jest z kolei przywracanie danych z dysków SSD, które dodatkowo są zaszyfrowane. W takim przypadku bardzo pomocne jest poznanie dokładnego algorytmu, który odpowiada za zapisywanie plików. 

Do wspomnianych już wcześniej firm zajmujących się przywracaniem danych każdego dnia trafiają kolejne nośniki. Najczęściej bywa tak, że takimi nośnikami są dyski twarde. Jednak bywa też tak, że przynoszone są  również karty pamięci oraz pendrive. Z takich nośników również bardzo często przywraca się dane i efekty są zaskakujące. Okazuje się, że możliwe jest przywracanie danych nawet w takim przypadku gdy nośnik jest poważnie uszkodzony. Oczywiście takie przywracanie jest o wiele bardziej pracochłonne.