You are currently viewing Ekologiczne farby do tkanin

Ekologiczne farby do tkanin

Wszelkiego rodzaju farby raczej nie kojarzą się z ekologicznością. Bardziej z chemią toksyczną dla środowiska. Jednak producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów i obecnie mamy wiele farb o składach przyjaznych naturze. Farby do ubrań stosowane są zarówno w wielkich przedsiębiorstwach produkujących tkaniny, jak i również w warunkach domowych. Zarówno dla jednej jak i drugiej grupy odbiorców znajdą się ekologiczne farby. W czasach kiedy tak bardzo zwraca się uwagę, by temu środowisku nie szkodzić, nie jest to nic dziwnego.

Farby do odzieży dla dbających o środowisko

ekologiczne farby do ubrańZ czego składają się ekologiczne farby do ubrań? Przede wszystkim nie zawierają toksycznych środków. Barwniki pozyskiwane są najczęściej z naturalnych półproduktów, bądź syntetycznie, ale wtedy bada się je dokładnie pod kątem toksyczności. Do barwienia odzieży najczęściej stosuje się farby akrylowe. Głównym składnikiem tych farb jest żywica. W tych ekologicznych używa się żywicy występującej naturalnie w przyrodzie, oczyszczonej i przetworzonej tak, by uzyskać odpowiednie właściwości. Ktoś mógłby pomyśleć: „Czy jeśli są to farby w niemalże stu procentach naturalne, to czy ich jakość nie jest gorsza?”. Nic bardziej mylnego. Obecne technologie wytwarzania produktów chemicznych (przy czym nie mam tu na myśli tej szkodliwej „chemii”, w końcu wszystko jest chemią, składa się z pierwiastków) pozwalają na uzyskanie świetnej jakości farb, o wyrazistych kolorach i wyjątkowej trwałości. Farby te posiadają specjalne certyfikaty, potwierdzające zgodność z normami ekologicznymi. Ekologiczne farby do ubrań produkowane są już przez wielu producentów. Na potrzeby domowego użytku możemy znaleźć je zarówno w niższej jak i wyższej półce cenowej. Te przeznaczone do zastosowania w fabrykach są w ogromnych pojemnościach i niedostępne dla klienta detalicznego. Zazwyczaj produkują je jednak te same firmy. Jeśli więc chcesz dbać o środowisko i masz pomysł na przerobienie starych ubrań możesz zdecydować się na zafarbowanie ich ekologicznymi farbami. Odświeżysz tym ubranie i tak naprawdę uzyskasz nowość w szafie.

Przeróbki odzieży są bardzo modne szczególnie wśród młodych osób. Można obciąć stare dżinsy i otrzymać szorty, z długiej spódnicy zrobić krótką, odświeżyć kurtkę przyszywając naszywki i inne elementy, czy właśnie zafarbować wyblakłe spodnie lub zszarzałą koszulkę. Pomysłów i inspiracji na farbowanie odzieży znaleźć w sieci można całe mnóstwo, jest w czym wybierać. Ciuchy można farbować zarówno w całości na jeden kolor, zastosować tak zwaną technikę „dye” uzyskując fantazyjne wzory, czy przy odrobinie talentu namalować ciekawy obrazek.