Eleganckie gzymsy zewnętrzne

Eleganckie gzymsy zewnętrzne

Sztukateria zewnętrzna to cała gama elementów dekoracyjnych, które umieszcza się na elewacji budynku. Ciekawe detale pozwalają na stworzenie niebanalnej aranżacji i odświeżenie oblicza całego budynku. Dom ozdobiony sztukaterią wyróżnia się na tle innych budynków. Połączenie elementów pozwala na zestawienie wyjątkowo eleganckiej kompozycji. Gzymsy elewacyjne to forma dekoracji, którą można zamontować na całej powierzchni elewacji. 

Zastosowanie gzymsów zewnętrznych

gzymsy zewnętrzneOzdabianie budynków za pomocą gzymsów elewacyjnych ma za sobą długą tradycję. Przez stulecia były używane do dodawania budynkowi charakteru i elegancji. Dawniej były wynikiem konstrukcji ściany. Wykonywano je z materiałów nośnych, takich jak elementy kamienne, cegła lub drewniane bale. Z czasem gzymsy zaczęto modelować w grubym tynku. Obecnie coraz rzadziej pełnią one funkcję konstrukcyjną. Dzięki profilom styropianowym ich wykonanie jest znacznie łatwiejsze. Gzymsy zewnętrzne to dekoracyjna, najczęściej wyprofilowana listwa wystająca poza lico ściany. Najczęściej stosowane są gzymsy określane jako koronujące lub wieńczące, które od góry zamykają całą elewację budynku i tworzy elegancką kompozycję. Równie często spotyka się gzymsy międzypiętrowe (działowe). Dzielą płaszczyznę ściany i akcentują granicę między kondygnacjami domu. Gzymsy można spotkać tuż nad cokołem. Dawniej chętnie stosowano gzymsy nad oknami, zazwyczaj tej samej długości co okno. Do nich zaliczamy również gzyms parapetowy biegnący pod otworami okiennymi oraz gzymsy naddrzwiowe – portalowe. Rzadziej stosuje się gzymsy podokienne, biegnące na całej długości ściany. Listwy gzymsowe mogą mieć formę rozbudowaną, która nawiązuje do rozwiązań stosowanych w przeszłości. Klasyczne elementy tworzy kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami. Doskonale wyglądają na domach zbudowanych w stylu nawiązujących do dawnych lat. Budynki w nowoczesnym stylu ozdabia się w znacznie prostszej formie, np. w kształcie poziomej listwy o przekroju prostokąta.

Sztukateria elewacyjna wróciła do łask dzięki niskiej cenie i łatwej dostępności dla przeciętnego konsumenta. W dzisiejszych czasach najczęściej wykonuje się ją ze specjalnego rodzaju styropianu – utwardzony i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Detale są powlekane specjalnym tynkiem zabezpieczającym przed wodą, wilgocią i promieniami UV. Dzięki zastosowaniu tej technologii elementy sztukaterii są lekkie, wytrzymałe i z małym nakładem pieniężnym możemy je mieć.