You are currently viewing Funkia czyli roślina cieniolubna

Funkia czyli roślina cieniolubna

 

Prawie we wszystkich ogrodach można znaleźć jakieś zacienione miejsce. Często zastanawiamy się nad tym, czy można by to miejsce jakoś zagospodarować, by nie było wolnej, pustej przestrzeni. Okazuje się, że jak najbardziej można. Istnieją rośliny ogrodowe, które idealnie czują się w takich warunkach. To nieprawda, że tam gdzie nie dociera słońce, nic nie wyrośnie. Roślinami, które uwielbiają obszary cieniste są funkie. Nie dość, że są to rośliny ładne i będą stanowić ozdobę ogrodu, to jeszcze dodatkowo zapełnią nam wolną przestrzeń.

Funkia o sercowatych liściach i jasnych kwiatach

funkie sklepTereny pod drzewami, gdzie zazwyczaj nie chcą rosnąć żadne kwiaty, idealnie nadają się dla funkii. Elementem, który jest zdecydowanie najbardziej dekoracyjny w funkiach, są oczywiście liście. Na pewno dużą zaletą tej rośliny jest to, że nie jest ona szczególnie wymagająca. Funkie znane są w Polsce również pod inną nazwą. Mówi się na nie hosty i są roślinami, które pochodzą z dalekiej Azji. Liście funkii są ozdobne i różnią się między sobą kolorami. Najczęściej liście są zielone, ale do tego posiadają jeszcze oryginalne wstawki – żółte albo białe. Zaskoczyć może nas fakt, że funkia nie jest jednym konkretnym gatunkiem. Okazuje się, że odmian tej rośliny jest około… dwóch tysięcy. To naprawdę sporo, więc jest w czym wybierać. Wiadomo, że większość odmian to po prostu mieszanki, które zostały wyhodowane w taki a nie inny sposób. Wszystko po to, by osiągać konkretne rozmiary roślin, kolory, kształty liści itd. Hosty mają najczęściej liście o kształcie sercowatym. Warto nabyć funkie sklep internetowy czy stacjonarny na pewno będzie miał do zaoferowania wiele odmian tej byliny. Jednak funkia to nie tylko liście. Okazuje się, że roślina ta posiada również kwiaty i pojawiają się one zwłaszcza w okresie letnim. Kolor kwiatów jest zazwyczaj biały lub jasnofioletowy. Kiedy w ogrodzie znajduje się duże skupisko funkii, a te nagle rozpoczynają kwitnienie, to całość wygląda naprawdę zjawiskowo. Najlepiej sadzić funkie w kępach. Te mają od 20cm do nawet metra.

Oczywiście takich kęp można posadzić, ile tylko chcemy – można funkiami zagospodarować cały cienisty teren pod drzewami czy krzewami. Nie sprawiają one żadnych trudności w uprawie. Radzą sobie doskonale same. Nie potrzebują dodatkowego nawadniania, chyba że mamy do czynienia z bardzo upalnym latem. W takich sytuacjach wieczorami lub wcześnie rano warto nawodnić stanowisko, na którym znajdują się funkie. Z pewnością będziemy zadowoleni z tego rozwiązania do ogrodu, a funkie odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami.