You are currently viewing Gdzie stosować filamenty PET-G

Gdzie stosować filamenty PET-G

Drukowanie 3D zyskuje coraz większą popularność, nie tylko jeżeli chodzi o profesjonalne używanie tego typu wydruków, ale coraz częściej używa się go w domu, w celach hobbystycznych. W związku z tym istnieje potrzeba znalezienia nowych, tańszych i bezpieczniejszych gatunków filamentów, które nie nadwyrężą portfeli miłośników wydruku 3D.

Zalety filamentów PET-G

filament pet gW obecnej chwili jedynie kilka rodzajów filamentów jest zalecana do użytku domowego. Jednym z nich jest filament pet g. Materiał ten to tak naprawdę rodzaj tworzywa z którym często mamy do czynienia – jest używany jako materiał do opakowań spożywczych, połączony z glikolem etylenowym. Takie połączenie jest gwarancją przede wszystkim bezpieczeństwa podczas używania go do wydruku, szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę bardzo niską emisje spalanych cząsteczek. Jest to tez tworzywo, które w pełni podlega recyklingowi, więc jest materiałem ekologicznym. Jeżeli chodzi o właściwości mechaniczne tego filamentu, to jest on czymś pośrednim pomiędzy filamentami ABS i PLA. Jest jednak dużo bardziej wytrzymały od obu tych tworzyw, dziki czemu wszelkie wykonywane przy jego pomocy wydruki są odpowiednio solidne, nie łuszczą się ani nie odkształcają, a dodatkowo przy pomocy tego filamentu można drukować przedmioty bez posiadania zamkniętej komory roboczej. Dodatkowo warto wspomnieć tu o kolejnej zalecie tego filamentu, jaką jest niewątpliwie dokładność wymiarowa wydruków. Mimo sporej wytrzymałości, filament ten bardzo dobrze poddaje się obróbce podczas wydruków, dzięki czemu może być stosowany nawet w tańszych drukarkach 3D, o mniejszej mocy. Jeżeli chodzi o wady tego filamentu, to wymienia się przede wszystkim podatność na złamanie pod wpływem uderzeń – ogólnie jednak rzecz ujmując jest to najlepszy filament dla osób które chcą zacząć przygodę z drukowaniem 3D. Oczywiście może on być tez stosowany w użytku profesjonalnym, ze względu na to, że jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Można więc go używać do wydruku przedmiotów codziennego użytku, takich jak talerze czy półmiski, wazony itp. wpływ na to ma również stosunkowa niska cena zakupu tego filamentu, oraz wspomniana wcześniej wysoka odporność i wytrzymałość.

Drukowanie 3D z laboratoriów i nowoczesnych zakładów produkcyjnych, trafia coraz częściej do domów i mieszkań prywatnych. Obecnie używa się go tam głównie do celów hobbystycznych. Jeżeli jednak chcemy, aby wyprodukowane przez nas przedmioty były używane na co dzień, upewnijmy się, że używany przez nas filament jest bezpieczny dla zdrowia.