You are currently viewing Ikony ślubne

Ikony ślubne

Od niepamiętnych czasów zakochane pary odprawiały piękną ceremonię kościelną, składając przysięgę wierności. Dziś odradza się duchowo wspaniała tradycja o głębokich korzeniach historycznych. Przed świecką ceremonią ślubną nowożeńcy wchodzą do kościoła, trzymając antyczne ikony na ślub. Ten wielki sakrament jest piękny, gdy panuje hipnotyzująca atmosfera, palą się knoty cienkich świec, a nowożeńcy, pochylając lekko głowy przed pastorem kościoła, wymieniają się pierścionkami wedle dawnej tradycji.

Funkcje ikon na ślub

ikona pisana ręcznieSakrament zaślubin to nie tylko uroczystość kościelna, ale piękna ceremonia z niezbędnymi atrybutami. Długo oczekiwana uroczystość, o której marzą nowożeńcy, nie odbędzie się bez cudownych obrazów. Aby zachować starożytną tradycję, wskazane jest wcześniej kupowana i konsekrowana ikona pisana ręcznie od pokoleń. Rodzice zakochanych, matki chrzestne, tatusiowie lub bliscy krewni prezentują pary małżeńskie twarze świętych: Matki Boskiej, Wszechmogącego, w prezencie.  Cudowne ikony nowożeńców stają się świadkami zawartego małżeństwa.Ikony ślubne uważane są za obowiązkowe podczas sprawowania sakramentu. Wytwarzaniem amuletów prawosławnych zajmuje się wysoko wykwalifikowany rzemieślnik, pobłogosławiony przez kościół. Wykonuje ręcznie relikwie, tworzy wysoce artystyczne produkty. Piękny, atrakcyjny wystrój. Gotowe ikony na wesele można zamówić, kupić już konsekrowane. Często sami młodzi ludzie nabywają pary kościelne, ale lepiej, jeśli otrzymają twarze jako prezent od rodziców, jako znak wielkiej miłości i wzajemnej zgody na małżeństwo. Relikwie ślubne muszą być przechowywane w ikonostasie domu. Zawsze będą przypominać młodemu pokoleniu wierzącej żonie i mężowi przysięgę składaną w kościele przed obliczem Pana. Przed obrazami możesz. czytaj modlitwy. wychwalać Boga. poproś o pomoc i ochronę przed przeciwnościami losu. dziękujcie za łaskę zesłaną. Młody człowiek podejmuje zobowiązania wobec żony i przyszłych dzieci. Uważany jest za głowę rodziny, twarz Zbawiciela przypomina mu na weselu o ogromnej odpowiedzialności. Żona trzyma amulet Matki Boskiej. Relikwia uosabia pokorę, życzliwość, pomoc mężowi. Ikony są różne: Fiodorowskaja, Władimirskaja, Kazańska, ale we wszystkich przypadkach obraz jest wizerunkiem Matki Bożej. 

Jakie ikony malują na wesele? Szczególnie radosne jest malowanie ikon, które jako pierwsze staną się w ikonostasie nowego kościoła domowego. Powszechną pobożną tradycją jest błogosławienie przyszłych małżonków obrazami Zbawiciela i Matki Bożej. Z reguły są to ikony, które malujemy na prośbę rodziców Pary Młodej. Jest jeszcze inny, na wpół zapomniany, ale bardzo ciepły rosyjski zwyczaj w dniu ślubu, oprócz ikon Zbawiciela i Matki Bożej, aby podarować pannie młodej ikonę swoich świętych patronów.