You are currently viewing Ile kosztuje wydruk 3D

Ile kosztuje wydruk 3D

Zainwestowanie w drukarkę 3D (której z roku na rok ceny gwałtownie spadają) to przedsięwzięcie, które nie kończy się po dokonaniu zakupy. Dochodzi do tego konieczność związana z konserwacją sprzętu i uzupełnianiu filamentów, nie kosztuje to wiele, ale ważna jest systematyczność w dokonywaniu tego typu zakupów. Filament jest to specjalnego rodzaju plastikowe tworzywo nawijane na szpulę, które jest podstawowym materiałem tworzącym wydruk. Tak przynajmniej jest w drukarkach filamentowych. Są jeszcze takie modele oparte na specjalnej syntetycznej żywicy, chociaż one są w używane zdecydowanie rzadziej.

O wycenie druku 3D

druk 3d wycenaDrukarka 3D przypomina zatem nieco samochód. Zakup zakłada cykliczne uzupełnianie zużywających się komponentów i odpowiednią konserwację. Sama drukarka też wymaga trochę cierpliwości i umiejętności wynikających z tego, że jest to sprzęt niezwykle delikatny, który zaskakująco łatwo uszkodzić. Czasami wystarczy wręcz lekko ją przesunąć, aby cała kalibracja poszła na marne. Jest to pewnego rodzaju kompromis, na który – póki co – trzeba się zdecydować, jeśli chce się posiadać własną drukarkę 3D. Właśnie dlatego istnieją specjalne firmy i przedsiębiorstwa, które trudnią się realizowaniem zleceń polegających na druku 3D. Zatrudniają one specjalnie przeszkolonych ludzi, którzy doskonale znają się na obsłudze wszelkiego rodzaju drukarek 3D. Drugą osobą, która również wpływa na zwiększenie wydajności takich firm, jest oczywiście zaopatrzeniowiec, który na bieżąco sprawdza stan zasobów i przygotowuje odpowiednie zamówienia – w taki sposób, aby nigdy nie brakowało materiałów do wydruku. Ile w zasadzie kosztuje taki wydruk? Jeśli chodzi o druk 3d wycena – zależy od wielu czynników, ale głównym kryterium jest oczywiście wielkość drukowanego obiektu. Im większy przedmiot, tym, naturalnie, zużyje więcej filamentu i zwiększy się czas potrzebny na skończenie wydruku. Warto jednak poświęcić na to nieco więcej czasu, ponieważ im więcej tworzywa zostanie wykorzystanego w procesie produkcyjnym, tym solidniejszy i lepiej wykonany będzie sam wydruk, co oczywiście może przyczynić się do zwiększenia jego solidności. 

Bywa, że wydruk musi być duży i musi zużyć dużo filamentu, co więcej, czasami nawet warto zapłacić trochę więcej, aby nie mieć wątpliwości co do jakości wydruku. Im więcej materiału zostanie zużyte i im dłużej będzie pracowała drukarka, tym zostanie uzyskany lepszy efekt końcowy. Trudno zatem jednoznacznie oszacować, ile będzie kosztował wydruk. Najlepiej oczywiście skonsultować się z osobą wyceniającą pracę drukarki, wówczas otrzyma się szereg rozwiewających wątpliwości informacji.