You are currently viewing Jak dokonać wyceny mieszkania?

Jak dokonać wyceny mieszkania?

Posiadanie mieszkania jest wielkim przywilejem i sporym zabezpieczeniem. Nawet jeśli jesteśmy obciążeni kredytem hipotecznym, to zawsze część kwoty mieszkania mamy już spłaconą i tak naprawdę jest naszym majątkiem. Ceny mieszkań oczywiście wahają się zależnie od ich usytuowania. Najcenniejsze są te w dużych miastach, jak Warszawa, Gdańsk czy Poznań. Cena zależy też od rodzaju budownictwa, wieku budynku czy otoczenia. Te wszystkie aspekty, a także wiele innych należy brać pod uwagę przy wycenie nieruchomości.

Sposoby na wycenę mieszkania

wycena mieszkaniaWydawać by się mogło, że wycena mieszkania nie jest potrzebna przeciętnemu Kowalskiemu. A jednak okazuje się niezbędna w niektórych sytuacjach. Kiedy otrzymujemy w spadku nieruchomość, mamy obowiązek zapłacić od niej podatek. Jednak jego wysokość uzależniona jest od wartości nieruchomości. Aby więc zapłacić odpowiednią sumę, należy rzetelnie wycenić przedmiot spadku. Gdy chcemy sprzedać mieszkanie lub zamienić na większe także warto nie zaniżyć jego wartości. Każdy polityk czy choćby urzędnik samorządowy obowiązany jest wykazać w zeznaniu majątkowym wartość nieruchomości, których jest właścicielem. Tu też potrzebna jest rzetelna wycena. Okazuje się, że każdemu z nas może zdarzyć się w życiu sytuacja, gdy będzie musiał wycenić nieruchomość. Jak się za to zabrać? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym z nich jest zajrzenie do ogłoszeń o sprzedaży mieszkań w naszej okolicy. Możemy statystycznie oszacować wtedy i porównać ceny na lokalnym rynku. Możemy też skorzystać z portali internetowych, które za darmo w przybliżeniu określą cenę po podaniu podstawowych danych o mieszkaniu. Jeśli sprzedajemy mieszkanie z pomocą pośrednika o wycenę nie powinniśmy martwić się w ogóle. To osoba z dużym doświadczeniem i znajomością rynku, która sama powinna umieć ocenić wartość. Gdy posiadamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe spółdzielnia mieszkaniowa powinna na naszą prośbę udostępnić nam dane o lokalu, w których powinna znajdować się między innymi transakcja zakupu/sprzedaży. Jeśli jednak potrzebujemy konkretnego dokumentu potwierdzonego przez osobę uprawnioną do wyceny nieruchomości, musimy  poprosić o pomoc rzeczoznawcę majątkowego. Jego usługa jest oczywiście odpłatna. Otrzymamy jednak od niego operat szacunkowy, czyli pełnoprawny dokument, którym możemy posługiwać się nawet w sądach czy innych państwowych instytucjach i jego prawidłowość nie zostanie podważona.

Wycena mieszkania czy innej nieruchomości konieczna jest w wielu sytuacjach życiowych. Możemy sięgnąć po różne sposoby jej dokonania zależnie od tego, do czego jest nam potrzebna. Możemy wykonać ją samodzielnie, ale też poprosić o pomoc specjalistę. Zawsze trzeba brać pod uwagę obecny rynek nieruchomości, ponieważ wartości mieszkań z roku na rok ulegają zmianom.