You are currently viewing Jak działają wskaźniki poziomu wody w zamkniętym zbiorniku?

Jak działają wskaźniki poziomu wody w zamkniętym zbiorniku?

W nowoczesnej automatyce przemysłowej do pomiaru poziomu cieczy w zbiorniku wykorzystuje się urządzenia elektroniczne, które mogą współpracować z pozostałymi podzespołami automatyki. Aby możliwa była taka współpraca urządzenia pomiarowe powinny móc przekazywać odpowiednio zrozumiały sygnał do systemu sterowania, który może zostać interpretowany jako odpowiednia wartość poziomu. Jako, że urządzenia pomiarowe są także elektroniczne, to cały pomiar jest elektroniczny również.

Dobre i sprawdzone wskaźniki poziomu cieczy w zbiorniku

sprawdzony wskaźnik poziomu cieczyZbiorniki zamknięte mają to do siebie, że niestety, ale ciężko jest zajrzeć do ich środka, aby sprawdzić, czy w środku, w ogóle znajduje się ciecz, nie mówiąc już o jej ilości. Natomiast sama informacja o tym jest niezwykle ważna ze względu na proces technologiczny, jak i logistykę produkcji. Dobry i sprawdzony wskaźnik poziomu cieczy jest w tym przypadku niezbędny. Jak realizuje się w takim razie pomiar w przypadku elektronicznych urządzeń? Wszystko zależy od rodzaju tych urządzeń, chociaż tak naprawdę sam sygnał wyjściowy sygnalizujący poziom jest tak naprawdę w każdym przypadku taki sam, ze względu na jego ujednolicenie. Do pomiaru poziomu wykorzystuje się trzy rodzaje czujników. Jednym z nich jest czujnik pływakowy, który jest zanurzony w cieczy i na podstawie jego usytuowania specjalne czujniki indukcyjne przetwarzają jego położenie na poziom. Drugi czujnik to czujnik soniczny, umieszczany na górze, który wykorzystuje zjawisko odbicia fali dźwiękowej wewnątrz zbiornika. Trzecim rodzajem jest czujnik ciśnieniowy, który umieszcza się na dnie zbiornika, a który bada przy tym nacisk słupa cieczy na jego powierzchnię. Bez względu na to, który czujnik jest użyty sygnał wyjściowy jest przetwarzany na prą o zmiennym natężeniu. Właśnie ta wartość tego natężenia odpowiada za konkretną wartość poziomu cieczy, jaką wychwycił czujnik. W automatyce, ten zakres wynosi zazwyczaj od 4 do 20 mA, gdzie każda wartość coś oznacza. Na przykład jeśli zbiornik jest pusty to pokazuje 4 mA, a jak pełny to 20 mA.

Zakres wartości, jak i to, co on po kolei oznacza jest w dużej mierze zależy od kalibracji danego czujnika. Przy pomocy pokręteł, albo programowania czujnika, sami możemy zdecydować, co w danym przypadku oznacza pełny, a co pusty zbiornik, tak samo jak i wartości pośrednie. Te wartości oczywiście powinny być także wprowadzone w system automatyki, aby można było je odpowiednio zinterpretować. Bez tego nie możliwe jest prowadzenie procesu produkcji.