You are currently viewing Jak odzyskać utracone dane?

Jak odzyskać utracone dane?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się, ze komputer padł, albo dysk twardy. Zwłaszcza w laptopach? Co wtedy robimy? Panika, nerwy, histeria przed utrata danych. Na całe szczęście mamy speców od utraconych danych, odzyskać da się niemal wszystko trzeba tylko poszukać odpowiedniego profesjonalisty.

Skuteczne odzyskiwanie danych

odzyskiwanie danych z uszkodzonych dyskówDyski twarde hdd są wykorzystywane na całym świecie, przechowują ogromne ilości informacji. Dane zawarte mogą być poufne, firmowe, kadrowe, mogą to być nasze prywatne filmy, zdjęcia czy muzyka. Mimo wszystko, że jedne dane są ważniejsze, a drugie mniej, zazwyczaj niesmak jaki czujemy po utracie danych jest taki sam. Gdy elektroniczne lub mechaniczne podzespoły dysku twardego ulegną awarii niestety tracimy dostęp do naszych zasobów. Zanim jednak zdecydujemy się oddać dysk do specjalistów, zawsze warto spróbować odzyskać dane samemu, bo sytuacja czasami nie musi być patologiczna. Wystarczy wymienić po prostu płytkę sterowania, jeżeli uszkodzenie to tylko elementy elektroniczne, to może uda się reaktywować nośnik. Jeżeli nie, o niestety trzeba podjąć się pomocy u profesjonalistów. Firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych, jest mnóstwo, warto szukać takich z dobra renomą, albo takich, których oferta jest naprawdę głęboko rozwinięta. Niektóre firmy oferują bezpłatną analizę typu uszkodzenia. Tryb standardowy wykonywany czasami jest od 4 do 14 dni roboczych, ceny wahają się od 100 złotych do 500 złotych, tryb przyspieszony, to firma wykonuje usługę do 4 dni roboczych, zaś ekspresowy tryb to odzyskanie danych w 24 godziny, głównie analizowane są dyski ATA, S-ATA, SCSI, SAS – 1.8″, 2.5″, 3.5″. wyróżniamy uszkodzenia logiczne, techniczne i nieinwazyjne. Uszkodzenia logiczne to usunięcie danych, skasowanie partycji, formatowanie dysku, to dodatkowe problemy, które pojawiają się przy odzyskiwaniu danych. Zaś uszkodzenia techniczne i nieinwazyjne to takie, do który wymaga się albo i nie, w zależności od uszkodzenia ingerencji do wewnątrz dysku. Koszta są różne, jedne są niższe drugie wyższe, wszystko zależy od doświadczenia informatyków, pamiętajmy, że odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków łatwe nie jest.

Technika potrafi być zdradliwa, wtedy warto zgłosić się do profesjonalistów. Teraz z odzyskiwaniem danych problemu nie ma, jednak trzeba bardzo uważać na kogo trafimy. Ważne jest również przy wyborze to, czy firma świadczy jakieś inne usługi, czy tylko odzyskiwanie danych hdd. Istotne również są dyski przenośne, pendrive, karty pamięci do aparatów cyfrowych, tryb odzyskiwania danych z dysku ssd, czy z zestawów wielodyskowych.