Jak wynająć pracownika z zagranicy?

Jak wynająć pracownika z zagranicy?

Umowa o pracę, jako forma współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, jest dzisiaj coraz mniej popularna. Jeszcze do niedawna kojarzyła się ona ze stabilnością, pewną przyszłością czy bezpieczeństwem zawodowym. Niestety trzeba to powiedzieć uczciwie, że ta forma współpracy odchodzi powoli do przysłowiowego lamusa. Gdziekolwiek nie zajrzymy to coraz częściej mamy do czynienia z samozatrudnieniem, umową b2b czy wynajmem bądź leasingiem pracowników. Ta ostatnia forma jest najlepsza w przypadku pracowników z zagranicy.

Okresowe lub zadaniowe wynajęcie pracownika z Ukrainy

wynajem pracowników z zagranicyW ostatnim czasie przeżywamy prawdziwy napływ pracowników z za wschodniej granicy. Wiadomo przecież, że jako jeden z pierwszych krajów europejskich otwarliśmy granicę dla pracowników z Ukrainy. Nie ukrywajmy, że dla milionów naszych sąsiadów ze wschodu praca w naszym kraju to realna szansa na lepsze życie. Sami przecież przeżywaliśmy to kiedy i dla Nas otwarto zachodnie rynki pracy. Tym bardziej, że w wielu branżach nikt z Polaków nie chce pracować. Dlatego właśnie dzisiaj coraz bardziej popularny jest wynajem pracowników z zagranicy. Wiadomo, że chodzi głównie o pracowników z Ukrainy, ponieważ dla nich formalności związane z podjęciem u Nas pracy są najłatwiejsze. Zatem w jaki sposób można wynająć pracownika? Można to zrobić na dwa sposoby. Możemy wynająć pracowników na ustalony okres czasu lub do wykonania konkretnego zakresu prac i zadań. Jeśli firma potrzebuje pracowników z Ukrainy na pół roku to wówczas na taki okres najmu podpisuje umowę z agencją pośrednictwa pracy, która taki wynajem oferuje. Obywatele Ukrainy też na tym zyskują. Jeśli skorzystają z usług agencji pracy to nie muszą się martwić o szukanie w Polsce pracodawcy. Wszystkie czynności z tym związane podejmuje za nich firma pośrednicząca przy ich zatrudnianiu. Pracownik z Ukrainy ma normalną umowę o pracę podpisaną z agencją pracy, ale pracę wykonuje dla firm, które zdecydują się na jego wynajęcie. Jest to taka forma leasingu, w którym firma najmująca pracowników otrzymuje za ten wynajem do zapłaty fakturę.

Z powyższego rozwiązania korzyści czerpie każda ze stron. Firma wynajmująca pracowników zyskuje możliwość zatrudnienia ludzi do pracy bez załatwiania szeregu formalności. Pracownik z Ukrainy ma pewną pracę i pewną pensję i nie musi samemu szukać sobie pracodawcy. A agencja pośrednictwa zyskuje, bo zarabia na wynajmie zatrudnionych przez siebie pracowników. Taki układ jest uczciwy dla każdego. Dzięki temu wielu obywateli Ukrainy może godnie żyć i pracować w Naszym kraju.