Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Każdy obywatel Unii Europejskiej może legalnie rozpocząć działalność gospodarczą na terenie dowolnego kraju wspólnoty. Nie ma co ukrywać, wymagań i pozwoleń jest dość sporo ze względu na transgraniczny charakter firmy. Nie oznacza to, że zakładanie firmy zajmie nam nie wiadomo ile czasu, po około 30 dniach powinniśmy stanąć na nogi. Należy pamiętać, że niemiecki rynek jest uwarunkowany innymi prawami i zasadami niż rynek polski. Dlatego warto zapoznać się z nimi przed założeniem działalności gospodarczej. 

Zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech

działalność gospodarcza w niemczechFirmę w Niemczech może założyć praktycznie każdy. Jednak, w zależności od typu prowadzonej działalności (jednoosobowa lub spółka), mogą być stawiane przed nami inne wymagania (kapitał zakładowy, pozwolenia, zaświadczenia). Pod tym względem proces rejestracji nie różni się niczym od tego w Polsce. W Niemczech nie jest obowiązkiem posiadania stałego zameldowania na terenie kraju. Jednak bez niego nie będziemy mogli skorzystać z niemieckiego systemu podatkowego i usług fiskalnych. Własna działalność gospodarcza w Niemczech ma wiele plusów. Dla małych firm może wydawać się spełnieniem marzeń. Kwota wolna od podatku wynosi 8354 euro, a w Polsce jest to 6600 zł. Jeśli przekroczymy tą kwotę musimy zapłacić podatek w wysokości 14%, czy o 4% mniej niż w Polsce. Ponadto, przedsiębiorcy w Niemczech, są objęci wieloma ulgami i preferencyjnymi warunkami wyznaczanymi przez lokalne władze. W zależności od miejsca mogą to być zwolnienia podatkowe, darmowe szkolenia, bezpłatne lokale na prowadzenie firmy, itp. W celu zgłoszenia działalności gospodarczej należy: w pierwszej kolejności udajemy się do urzędu ds. gospodarki, który najczęściej mieści się w urzędzie miasta lub ratuszu; w urzędzie wypełniamy odpowiednie formularze, urzędnik często pyta o informacje dotyczące nas i naszej działalności; następnie dostajemy wydruk, sprawdzamy go, czy wszystko się zgadza i go podpisujemy; na sam koniec należy uiścić opłatę meldunkową (20 – 30 euro w zależności od miasta). Można zapłacić za pomocą gotówki lub wykonać przelew na konto urzędu.

Podczas rejestrowania firmy konieczne jest okazanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wykonywanie głównie zawodów rzemieślniczych jest uzależnione od posiadania dyplomu mistrzowskiego. Każdy, kto w ramach głównego zatrudnienia prowadzi w Niemczech firmę, jest zobowiązany do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub państwowe.  Stawka ubezpieczenia obliczana jest na podstawie stanu zdrowia i obecnej taryfy.

Close Menu