You are currently viewing Jakie powinno być dobre koło zębate?

Jakie powinno być dobre koło zębate?

 

Jednym z rodzajów napędów jest przekazywanie energii przez koła zębate. Takie rozwiązanie można znaleźć między innymi w klasycznej skrzyni biegów. Podczas zwalniania sprzęgła dochodzi do rozłączenia się głównego koła napędowego z mniejszym, które odpowiedzialne jest za przeniesienie energii na koła pojazdu. Po zmianie biegu zastępuje się jedną przekładnię kolejną o innym rozmiarze. W ten sposób uzyskuje się większy moment obrotowy przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii niezbędnej do utrzymania danej prędkości.

Zębatki w innych urządzeniach mechanicznych

ocynkowane koła zębateTo wcale nie oznacza, że pojazdy są jedynymi urządzeniami, w których wykorzystuje się koła zębate. To popularnie wykorzystywane rozwiązanie w wielu maszynach i urządzeniach – nie tylko spalinowych, ale również elektrycznych. Proces wytwarzania takiego koła zębatego nie należy wcale do najprostszych. Warto zauważyć, że to właśnie na te elementy oddziałują jedne z największych i najczęściej zmiennych sił. W związku z tym muszą one spełniać wiele wymagań. Przede wszystkim konieczne jest dobranie materiału wykorzystywanego do ich produkcji w taki sposób, aby był on odpowiednio wytrzymały. W przypadku stali nie chodzi tylko i wyłącznie o jej wytrzymałość na zginanie. Elementy nie mogą być zbyt kruche, a stal zbyt podatna na wysoką temperaturę, która może wytwarzać się podczas tarcia. Dodatkowo warto zabezpieczyć elementy przed ewentualną korozją. Ocynkowane koła zębate często wykorzystywane są w maszynach, które narażone mogą zostać na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Niektóre modele, zamiast procesowi cynkowania, poddawane są hartowaniu. Proces ten sprawia, że zębatki są znacznie bardziej wytrzymałe na ściskanie. Dzięki temu rzadziej ulegają awariom i ewentualnym uszkodzeniom, przez co rzadziej wymagają wymiany. Producenci zawsze projektują i wykonują przekładnie w taki sposób, aby była dostosowana do danego mechanizmu. Nie powinno się więc stosować zębatek niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Produkowane koła zębate mogą mieć albo bardzo niewielki rozmiar, albo nawet średnicę kilkudziesięciu centymetrów. Parametry i wymiary zewnętrzne zawsze są dopasowane do wielkości całego silnika. W większości przypadków aut oraz maszyn przemysłowych konkretne elementy można kupić w hurtowniach prowadzących sprzedaż stacjonarną lub internetową. Tylko w przypadku elementów o niestandardowych parametrach technicznych zamówienie należy składać bezpośrednio u producenta takich detali jak różnej wielkości koła zębate.