You are currently viewing Kolonialny charakter stylowego wnętrza

Kolonialny charakter stylowego wnętrza

Wśród stylów klasycznych, które wiodą prym w wystroju wnętrz, prym wiedzie styl kolonialny. Jest to wystrój z pogranicza angielskiej elegancji i barwnego orientu. Jak sama nawa wskazuje, powstał na wzór wystroju wnętrz w czasach, kiedy Wielka Brytanie kolonizowała tereny Afryki, Azji, a także Australii i obu Ameryk. Brytyjczycy, chcieli posiadać w swoich nowych domach namiastkę wiktoriańskiego stylu, dlatego zlecali tamtejszym rzemieślnikom tworzenie mebli na wzór angielski.

Wystrój orientalnego pomieszczenia przy pomocy mebli kolonialnych

meble kolonialneMiejscowi stolarze dodawali od siebie egzotyczne zdobienia, a materiałem, z którego były wykonane meble był, zależnie od kontynentu, heban, palisander, a także mahoń i indyjskie drewno tekowe. Dla ówczesnych mieszkańców kolonii brytyjskich był to materiał, podstawowy, który rósł na wyciągnięcie ręki. Obecnie jest to drewno ekskluzywne, a meble z niego zrobione, nie są na każdą kieszeń. Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości gotówki, na rynku dostępne są meble z gustowną okleiną, z powodzeniem imitującą te szlachetne budulce. Ekskluzywne meble kolonialne tworzone w stylu wiktoriańskim i ozdobione ornamentami oraz orientalnymi żłobieniami, doskonale nadają się do klasycznego stylu wnętrza. Są to masywne szafy, komody oraz witryny i biblioteczki. Meble te idealnie nadają się do salonu lub sypialni w stylu kolonialnym. Aranżację tą podkreślają ciemne kolory podłogi najlepiej, jeśli jest ona dębowa oraz jasne kolory ścian. Sypialnia obowiązkowo powinna posiadać duże łóżko, w ciemnym kolorze, z wysokim wezgłowiem i angielską narzutą. Natomiast komplet wypoczynkowy do pokoju dziennego najlepiej, jeśli będzie skórzany z pikowaną fakturą. Jeżeli jednak nie lubimy tego typu obicia, możemy kupić rattanowe meble przywodzące na myśl dalekie egzotyczne kraje. W kuchni królować powinna biała płytka podłogowa oraz egzotyczne dodatki tj. wieszaki czy zegar. Przedpokój to przede wszystkim niewielka konsola lub komoda oraz dodatki w postaci palm w doniczkach, a także zawieszonych na ścianie masek.

W związku z tym, że styl kolonialny to oprócz angielskiej elegancji także tęsknota za podróżami do egzotycznych krajów, powinniśmy pomyśleć także o dodatkach. Poza wyżej wymienionymi warto jest postawić w salonie np. lampę, która bez trudu zmieni się w globus lub kilku bibelotów np. sekretarzyk na biurko na wzór wiktoriańskiego lub pudełeczko na biżuterię w stylu klasycznym. Jeżeli mamy do zagospodarowania pustą ścianę możemy ją ozdobić mapą podróżnika.