You are currently viewing Kolorowy świat włóczki

Kolorowy świat włóczki

Robótki na drutach to bardzo przyjemne zajęcie. Oprócz frajdy jaką daje samodzielne wykonanie dla siebie lub dla rodziny czy przyjaciół różnych fantazyjnych części garderoby, już sama czynność machania drutami i odczuwanie pod palcami przesuwającej się włóczki, daje poczucie relaksu, tak potrzebne w dzisiejszych zabieganych czasach. Ja sama lubię wieczorem posiedzieć przed telewizorem i oglądając jakiś niezobowiązujący i niewymagający wielkiej uwagi program, podziergać sobie. Potem znacznie łatwiej się zasypia.

Wielki wybór włóczek

włóczka spaghettiZ czego można zrobić sweterek, czapkę, szalik a może nawet sukienkę? Oczywiście wiele osób poleci najbardziej popularne włóczki z sierści czy włosia zwierząt – naszą własną góralską wełnę owczą (z której zrobić można chyba tylko gruby zimowy sweter), miękki moher czy angorę. Oczywiste jest, że włókna naturalne nie mają sobie równych jeśli chodzi o ich fakturę i właściwości termoregulujące. Ale czasami chciałoby się zaszaleć a to nie zawsze możliwe z włóknami naturalnymi. Włókno naturalne ciężko się farbuje i o ile moher przyjmuje różne barwniki bez protestu, to już wełna owcza zawsze ma ten odcień burej szarości, nawet pod najbardziej żywymi kolorami. Radą na to są włókna pochodzenia roślinnego – na przykład najbardziej popularna bawełna. A jeśli dodatkowo chcemy być ekologiczni i szczególnie fantazyjni, to godna polecenia jest pochodząca z recyclingu włóczka spaghetti. Co ciekawe, taką włóczkę możemy sobie zrobić sami, z używanej bawełnianej koszulki, jeśli tylko wiemy jak się to robi (ale zdradzę to innym razem). Jednak włóczki typu T-yarn dostępne w sklepach dają większe pole do popisu dla naszej wyobraźni. Włóczki mogą być jednobarwne, ale mogą też być we wzór, w pasy, melanż, w kropki a nawet w kwiaty. Mogą być wielokolorowe, mogą mieć zróżnicowaną fakturę. Mogą być nawet włochate albo z węzełkami. Technika dziergania z takiej włóczki nieco różni się od pracy z tradycyjną nitką, ale i ubrania z niej wykonane nie są konwencjonalne. Ktoś komu zależy na tym, by się wyróżniać, z pewnością to doceni.

Ubrania wydziergane z włóczek typu spaghetti, macaroni i innych typu t-yarn bardzo przyjemnie się też nosi. Są miłe w dotyku, przewiewne – w końcu są wykonane z włókna naturalnego – a jednocześnie lekkie. Niepowtarzalne wzory i układy kolorów wzbudzą zachwyt każdego miłośnika niekonwencjonalnej mody. Robiąc z nich na drutach naprawdę można puścić wodze wyobraźni. No i pomagają przy tym chronić środowisko naturalne, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne.