You are currently viewing Laryngoskopy dziecięce w diagnostyce oraz leczeniu

Laryngoskopy dziecięce w diagnostyce oraz leczeniu

Troską wszystkich rodziców, dziadków i innych osób, które mają w rodzinie mniejsze lub większe dziecko jest to, by czuło się ono dobrze i nie chorowało, by nic nie zagrażało jego życiu i zdrowiu. Niestety mimo tych trosk i często mimo dokładania wszelkich starań by dziecko było zdrowe, zdarza się, że dzieci chorują. Na szczęście medycyna dokonała olbrzymiego postępu, w tym także pediatria i obecnie wiele chorób jest łatwiejszych do wyleczenia niż było to kiedyś.

Laryngoskopy w diagnostyce i leczeniu dzieci

laryngoskopy dla dzieciDzieci w różnym wieku stosunkowo często zapadają na choroby laryngologiczne, zwłaszcza związane z gardłem i ogólnie obszarem jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Jedną z metod diagnostyki i leczenia takich schorzeń jest laryngoskopia. Laryngoskopia polega na badaniu krtani przez specjalistę laryngologa, najczęściej w warunkach ambulatoryjnych za pomocą specjalnego przyrządu, w przypadku dzieci te przyrządy to laryngoskopy dla dzieci. Obszar dróg oddechowych jest niezwykle delikatny zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, dlatego też lekarz musi posługiwać się laryngoskopem niezwykle delikatnie. Podczas badania pacjent ma szeroko otwarte usta i wysunięty język, a lekarz specjalista wprowadza do górnych dróg oddechowych laryngoskop, który wcześniej na ogół jest delikatnie ogrzany, żeby nie parował od ciepła organizmu pacjenta, dzięki czemu ma dobry widok na wnętrze górnych dróg oddechowych pacjenta. Laryngoskopy służą jednak nie tylko diagnostyce, z ich pomocą umieszcza się także w krtani pacjenta rurkę intubacyjną, co ma miejsce zwłaszcza przed operacjami, podczas których pacjent nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Laryngoskopy, także te dziecięce mogą także uratować życie, są bowiem stosowane często w przypadku zadławień i zakrztuszeń po to by pozbyć się zagrażającemu życiu ciała obcego z dróg oddechowych. Obszar górnych dróg oddechowych, na przykład tchawica to miejsca bardzo trudno dostępne, a laryngoskop daje szanse na dokładne oględziny tych miejsc, co może uratować zdrowie i Zycie pacjenta.

Dzieci stosunkowo często chorują na choroby górnych dróg oddechowych, często też ulegają zadławieniu lub zakrztuszeniu, ponieważ często podczas zabawy wkładają różne przedmioty do ust, co może grozić uduszeniem, dlatego właśnie laryngoskop dziecięcy jest bardzo ważnym sprzętem medycznym nieodzownym zarówno w gabinetach laryngologicznych, szpitalach jak i karetkach pogotowia. Laryngoskopy są stosowane w medycynie od dawna i uratowały życie już niejednemu pacjentowi.