You are currently viewing Leczenie wypadania włosów

Leczenie wypadania włosów

Łysienie to bardzo wstydliwy problem wielu mężczyzn jak i kobiet. Często przyczyną wypadania włosów jest nie tylko wiek, ale też uwarunkowania genetyczne i różne choroby. Co można zrobić, gdy dopadnie nas ten problem? Przede wszystkim odwiedzić lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie.

Trychologia. Co to takiego?

tani lekarz od włosówTrychologia, czyli dział medycyny poświęcony badaniom nad skórą głowy i włosami ją porastającymi, jest stosunkowo nową dziedziną nauki. Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne wspiera rozwój wiedzy i lekarzy z tą specjalnością. Gdy dotknie nas taka przypadłość jak łysienie czy nadmierne wypadanie włosów musimy dobrze zdiagnozować swój problem. Zwykle chcemy, by z pomocą przyszedł nam dobry i tani lekarz od włosów, ponieważ samo leczenie niekiedy może znacząco uszczuplić nasze oszczędności. Zanim zostanie postawiona diagnoza lekarz zaleca badania tarczycy i krwi, by mieć podstawę do postawienia dobrej diagnozy i wyleczenia pacjenta. Na miejscu u lekarza specjalisty wykonywane jest badanie trichoskopowe włosa i jego struktury, które jest bezbolesne. Podczas badania lekarz ocenia stan włosów, skóry i krążenia w skórze głowy. Do takiego badania nie jest konieczne pobieranie włosów, tak jak do badań pod mikroskopem. Badanie trichoskopowe polega na sporym zbliżeniu na skórę głowy, co pozwala na sklasyfikowanie łodyg włosów i ich kondycji, struktury naskórka i mieszków włosowych. Na rynku funkcjonują odpowiednio przystosowane maszyny, wideodermoskopy, przeprowadzające wideotrichoskopię, zapewniające jeszcze większe przybliżenie i dokładność badania. By obraz faktyczny owłosienia nie był zakłócony, przed zabiegiem nie powinno się myć głowy i używać innych środków do pielęgnacji włosów i skóry głowy, takich jak pianki, maski, żele czy odżywki. Wprawne oko lekarza oceni z jakim typem choroby mamy do czynienia i dobierze odpowiednie leczenie. Każda odmiana łysienia będzie miała inny tok leczenia, dlatego tak ważna jest dobra diagnostyka. Metodą trichoskopii można diagnozować również inne choroby skóry głowy, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, czy łuszczyca.

Wypadające włosy mogą przysporzyć wielu zmartwień i mieć realny wpływ na naszą samoocenę. Na szczęście wciąż rozwijająca się medycyna może pomóc ograniczyć łysienie i poprawić kondycję naszych włosów i zdrowie skóry głowy. Zdrowe i zadbane włosy często są naszą wizytówką i są jednymi z pierwszych rzeczy rzucających się w oczy. Warto zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie. Wiele problemów z wypadającymi włosami ma niemal stuprocentową wyleczalność.