Ludowe inspiracje w kulturze i modzie

Ludowe inspiracje w kulturze i modzie

  • Post author:
  • Post category:Moda

 

Już na początku XX wieku  artyści, ludzie sztuki odkryli uroki folkloru, czyli ludowości i odczuli jego inspirującą rolę w literaturze, rzeźbie, malarstwie, muzyce, a w końcu i w modzie. Entuzjaści tego trendu   zachwycali się prostotą  przekazu  muzycznego i słownego, mocą kolorystyki strojów . czy rubasznością chłopskiego humoru. Folklor objawił się w dużej dawce w muzyce Szymanowskiego , poezji Wyspiańskiego, czy malarstwie Stryjeńskiej.

Jak ludowość  przenikała do mody?

stroje ludowePo II wojnie światowej,  czyli po okresie szarzyzny, biedy i wyrzeczeń, społeczeństwa, w miarę bogacenia się, dążyły do  kolorowej normalności. Takie aspiracje objawiały się przede wszystkim w szeroko pojętej modzie i design.  A stroje ludowe, ze swą barwnością i odwagą w łączeniu kolorów stały się główną inspiracją projektantów mody . W naszej kulturze stroje ludowe są zróżnicowane w zależności od  regionu, z którego  pochodzą. Są to stroje paradne, kolorowe,  z dużą ilością akcentów dekoracyjnych. W życiu codziennym, w całej okazałości prezentowane są na weselach i dożynkach, ewentualnie na uroczystościach państwowych. Trzeba zaznaczyć, że oprócz różnic, które są istotne, chociaż niewielkie, to wszystkie polskie stroje ludowe mają dużo wspólnych cech. W strojach damskich wspólna jest struktura szaty, na którą składa się spódnica, serdak, pod nim bluzka, a na spódnicy fartuch. Taki zestaw to jest constans. Męski zestaw constans, to: buty z cholewami, spodnie typu szarawary, koszula i żakiet. Tutaj odstępstwem jest męski strój góralski. Wracając do różnic  w stroju żeńskim, to widać, że zróżnicowany jest każdy element tego stroju. Spódnica jest zwykle fałdowana lub marszczona, ale tkanina, z której jest wykonana, poza tym, że jest to zawsze włókno naturalne, to może być ona wzorzysta, lub w pasy albo jednobarwna. Pasiaste spódnice z regionu mazowieckiego stały się inspiracją dla bananowych spódnic w latach siedemdziesiątych. Wyszywane serdaki zamieniły się w kamizelki, do dzisiaj noszone przez miejskie strojnisie. Dużą popularnością w aktualnej modzie cieszą się haftowane białe bluzki, które też są niezbywalnym elementem  każdego stroju ludowego.

Damskie nakrycia głowy oraz elementy dekoracyjne, znajdują swój oddźwięk  we współczesnej modzie. Tak, jak kiedyś kobieta zamężna, tak dzisiaj kobieta elegancka powinna mieć nakrycie głowy w określonych sytuacjach. Natomiast  elementy dekoracyjne, czyli sznury korali  są mile każdej Pani niezależnie od wieku. Reasumując, można stwierdzić, że przenikanie folkloru do mody współczesnej jest procesem trwałym i z dużą perspektywą.