You are currently viewing Makrama – sztuka wiązania sznurków

Makrama – sztuka wiązania sznurków

Robótki ręczne można podzielić na te bardziej i mniej popularne. Wiele osób zajmuje się szyciem na maszynie, szydełkowaniem, czy tworzeniem różnego typu biżuterii. Są też grona zwolenników decoupage’u, filcowania na sucho, a nawet malowania na tkaninach. Zapomnianą techniką jest natomiast makrama. Dawniej była bardziej doceniana, były okresy w których wracała do łask, ale obecnie mało kto się nią zajmuje.

Kremowy sznurek do makramy

sznurki do makramyJest to podejście niesłuszne, ponieważ makrama to bardzo ciekawa i uniwersalna technika. Można z niej robić wiele małych i dużych rzeczy, prostych i ozdobnych. Wszystko zależy od tego jakie weźmiemy sznurki do makramy i ile splotów znamy. Wiadomo, im więcej tym lepiej, bo mamy większe pole do popisu. Najczęściej używany jest naturalny sznurek w jasnym, kremowym odcieniu. Są sznurki jednak we wszystkich kolorach tęczy, a dodatkowo można je barwić, na przykład żeby uzyskać efekt ombre lub cieniowania koloru. Sznurek jest dosyć gruby, tak by dobrze było widać wiązania splotów, ale jednocześnie elastyczny, by dało się go łatwo przekładać i pleść. Można do kupić w pasmanteriach stacjonarnych lub internetowych, zazwyczaj są to duże, nawet kilogramowe zwoje sznurka. Co warto wiedzieć o makramie? Można przy pomocy tej techniki wiązania sznurków robić różne rzeczy. Początkujący fani makramy skupiają się na rzeczach drobnych i prostych, na przykład na osłonkach na doniczki. Są one fajne, bo można je zawiesić na suficie i dobrze przytrzymują doniczkę, jednocześnie nie są ,,zabudowane” więc roślina nie jest ściśnięta. Najpopularniejsze makramowe wytwory do dekoracje ścienne. Są to długie, wiszące maty, najczęściej mocowane do drewnianego kijka potem całość można zawiesić na gwoździku na ścianie lub też przybić kijek. Bardziej zaawansowani fani makramy mogą wykonywanać nawet całe dywanu, narzuty, czy małe tipi dla dziecka. To wymaga już odpowiedniej znajomości wszelkich splotów, jak również dużo cierpliwości, bo takie dzieło zająć może nawet kilka dni. Popularne stały się ostatnio torebki makramowe. Są idealne na plażę, na lato, jak również na zakupy. Mogą być nawet zamykane na zamek, czy na guzik.

Podsumowując, makrama jako znana od dawna sztuka jest bardzo atrakcyjna, estetyczna, daje duże możliwości. Do robienia splotów nie używa się niczego, a sam sznurek do makramy nie jest drogi. Zatem jeśli ktoś nie lubi robić na drutach czy szyć, a interesują go robótki ręczne to może zawsze spróbować tworzyć makramy. Może to będzie coś, co się spodoba i stanie się prawdziwą pasją.