You are currently viewing Najlepsze maski do ochrony przed koronawirusem

Najlepsze maski do ochrony przed koronawirusem

 

Cały świat od dłuższego czasu zmaga się z wirusem nazwanym covid-19. Jego potoczna nazwa to koronawirus i to właśnie słowo w ostatnich miesiącach odmieniliśmy chyba na wszystkie możliwe przypadki. Wszyscy się nad tym w ostatnim czasie mocno skupiamy i każdy chciałby się przed tym wirusem skutecznie ochronić. Naukowcy dopiero opracowują szczepionki, a lekarze i wirusolodzy pracują nad skutecznym lekarstwem. Przed wirusem możemy chronić się sami – wystarczy nosić odpowiedniej jakości maski ochronne.

Kluczowe jest dopasowanie maski do twarzy

dopasowana maska z filtrem ffp2Jaką maskę kupić, żeby najlepiej ochronić się przed wirusami? Do wyboru jest kilka rodzajów masek, ale najskuteczniejsze są te maski, w których zamontowany jest odpowiedniej klasy filtr. W zakresie filtracji można wybierać pomiędzy trzema europejskimi normami. Są to kolejno normy ffp1, ffp2 i ffp3. Dla najlepszej ochrony przed koronawirusem, ale również przed wirusem grypy powinno się stosować maski oznaczone filtrem ffp2. Chronią one zarówno przed absorbowaniem wirusów jak i przed ich rozprzestrzenianiem. Maski o tej normie filtracji są bardzo skuteczne i zatrzymują na zewnątrz nawet najmniejsze mikrocząsteczki. Takich masek można używać również wtedy, kiedy na dworze panuje bardzo zanieczyszczone powietrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prawidłową ochronę zapewnia jedynie dopasowana maska z filtrem ffp2, która bardzo dobrze przylega do twarzy. Od tego dopasowania zależeć będzie cała skuteczność maski, ponieważ przy niedopasowanej masce wirusy mogą przedostawać się poprzez powstałe odstępy pomiędzy maską a twarzą. Dobrej jakości maski z filtrem można kupić w internecie za około trzydziestu złotych. Dostępne są w kilku rozmiarach, dzięki czemu o wiele łatwiej jest taką maskę dopasować do twarzy w taki sposób, żeby dokładnie do niej przylegała. Kwestii dopasowania maski trzeba poświęcić szczególną uwagę. Zbyt luźno założona maska nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji, a z kolei zbyt ciasno przylegająca maska może utrudniać swobodne oddychanie.

Najlepszą ochronę przed koronawirusem i wirusem grypy zapewni maska o bardzo wysokiej filtracji. W zupełności wystarczająca będzie norma ffp2, która oznacza bardzo wysoką skuteczność w zatrzymywaniu każdego rodzaju mikrocząsteczek. Kupując maskę trzeba bardzo dobrze ją dopasować do swojej twarzy. Będzie to zależeć od rozmiaru maski, więc najlepiej taką maskę przymierzyć. Jeśli zamawia się ją przez internet to można sprawdzić jej dokładne wymiary i przyrównać je do wielkości twarzy.