You are currently viewing Nieprzemijający urok srebrnej biżuterii

Nieprzemijający urok srebrnej biżuterii

Pewnie od czasów Adama i Ewy kobiety lubiły i lubią ozdabiać się różnymi „świecidełkami”. Sprawia im to wyraźną przyjemność, chociaż nie wiadomo dlaczego. Za to mężczyznom ułatwia życie, stwarzając nieograniczony obszar wyszukiwania prezentów dla swoich wybranek. Rzadko się zdarza, żeby ten sam obiekt satysfakcjonował obie płci. Pewnie dlatego srebro jest znaczącym surowcem artystów i rękodzielników,  którzy w nim wyrażają swoje artystyczne dusze.

Co może być srebrne?

srebrny naszyjnikKrótko mówiąc – wszystko. Zaczynając od czubka głowy, to mogą to być srebrne, lub srebrem ornamentowane grzebyki czy zapinki. Od wieków ogromną popularnością cieszą się srebrne zausznice różnej wielkości i kształtów oraz klipsy. Jednak najwięcej możliwości artystycznego wyrazu daje srebrny naszyjnik. Trudno wyliczyć możliwości ekspresji w takim wydaniu. Chociażby dlatego, że taki naszyjnik może być wykonany tylko ze srebra, ale mogą to być również kamienie srebrem oprawione. Bardzo często jest to srebrny łańcuszek, do którego doczepiony jest wisior. Oczywiście i łańcuszek i wisiorek mają dziesiątki odmian. Godne uwagi są naszyjniki, wykonane tylko ze srebra. Stwarzają możliwość rozwinięcia artystycznego kunsztu i fantazji. Wielowarstwowe blaszki, niczym rybie łuski układają się wokół szyi niejednej miłośniczki biżuterii. Z daleka połyskują niczym fragmenty zbroi. Ale to dopiero część srebrnych dekoracji. Teraz kolej na ręce i dłonie. Tutaj dominują koła i kółka. Ręce ozdabiamy bransoletami. Kiedyś nakładało się tyle srebrnych kółek ile liter w imieniu. Każde kółko miało wyryty inny ornament, a taki zestaw wydawał radosne dzwięki, przy poruszaniu ręką. W innym przypadku może to być szeroka gruba obręcz, czasami ozdobiona jeszcze kamieniem. Bardzo współcześnie, wzorem niektórych ludów afrykańskich, pojawiły się również srebrne kółka i łańcuszki na nogach wokół kostki. Dłonie ozdabiają pierścionki. Tutaj też można popuścić wodze fantazji. Zarówno pod względem kształtu, jak i materiałów „uzupełniających”. Obok skromnych obrączek, spotykamy pierścionki z dużymi kamieniami, kawałkami malowanego lub egzotycznego drewna, i co tam jeszcze artyście przyjdzie do głowy lub wpadnie do ręki, oprawionymi w srebro.

Przegląd srebrnej biżuterii można zakończyć broszkami. W tej grupie jest również ogromne pole do popisu dla artystów, bo tej ozdóbce można nadać wiele różnych kształtów i rozmiarów. Oczywiście tutaj też można wykorzystać materiały uzupełniające. Samo srebro może być surowe lub oksydowane. Srebrną biżuterię znaleźć można w sklepach jubilerskich, a także w galeriach.