You are currently viewing Nowoczesne formy do wtryskarek

Nowoczesne formy do wtryskarek

Wiele miast w Polsce stało się punktami, w których bardzo szybko rozwija się przemysł. Bardzo wiele firm stanowią zakłady zajmujące się szeroko pojętym przetwórstwem tworzyw sztucznych. W dzisiejszych czasach bowiem większość opakowań stosowanych w wielu branżach wykonanych jest z tworzyw sztucznych. Wszystkie jogurty, gotowe dania, woda mineralna i wiele innych produktów spożywczych możemy kupić w plastikowych opakowaniach. Można śmiało powiedzieć, że tworzywa sztuczne opanowały nasz świat.

Formy do przetwórstwa tworzyw sztucznych

formy wtryskoweCały proces obróbki tworzyw sztucznych i doprowadzenie finalnie do powstania pudełka na drugie śniadanie to wcale nie jest prosty proces. Niewielu z nas jest świadomych, że prawie wszystkie tworzywa sztuczne są wytwarzane z sypkich granulatów, które są wrzucane do specjalnych pojemników w maszynach. Następnie drobne grudki plastiku są transportowane do specjalnego bębna, w którym są podgrzewane. Proces ten trwa tak długo aż cała masa uzyska jednolitą, ciekłą konsystencje. Dopiero tak przygotowane tworzywo jest wtryskiwane do specjalnych form, w których przybiera odpowiedni kształt i wymiar. Jak skonstruowane są takie formy? Wbrew pozorom wcale nie są to proste pojemniki, które przypominają wyglądem zabawki z piaskownicy. Elementy te są bardzo skomplikowane, a ich projektowanie i wytwarzanie zajmuje bardzo duża czasu i wymaga precyzji. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie formy wtryskowe decydują o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał dany element z tworzywa sztucznego oraz jaka będzie jako jakość. Formy wtryskowe dzielą się na dwie podstawowe grupy. Działanie pierwszego typu jest oparte na tym, że gorąca masa jest wstrzykiwana do zimnego naczynia, które później jest chłodzone, aby masa stwardniała. Przygotowanie takich form jest dosyć proste, a ich cena stosunkowo niska. Jednak decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy zajmą się wykończeniem detali. Elementy zawsze posiadają nieestetyczne końcówki, które wymagają usunięcia.

Drugim rodzajem formy wtryskowej jest naczynie, które pracuje na gorąco. Oznacza to, że cały wtrysk oraz forma jest podgrzewana aż do momentu, w którym zakończy się proces wypełniania tworzywem. Wtedy dopływ tworzywa jest odcinany, a cała kształtka schładzana. Wykonanie takiej formy jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ posiada ona znacznie więcej elementów. Odlane w ten sposób elementy są jednak znacznie wyższej jakości i zwykle nie wymagają dodatkowej obróbki.