You are currently viewing Nowoczesne urządzenia laboratoryjne

Nowoczesne urządzenia laboratoryjne

W związku z szalejącą pandemią, znacznie wzrosło zapotrzebowanie na usługi laboratoryjne. Spowodowało to wysyp prywatnych laboratoriów, które mają wspomóc państwowe placówki, w przeprowadzaniu testów z krwi, na obecność przeciwciał w organizmie pacjentów. Warto zatem nieco zagłębić się w ten temat, a zwłaszcza, przyjrzeć się bliżej specjalistycznemu wyposażeniu laboratoriów, wykonujących nowoczesne testy oraz pracujących nad powstaniem leku.

Czym różni się komora laminarna od dygestorium?

gazoszczelna komora laminarnaW przypadku opracowywania nowych leków, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowają się różne substancje chemiczne, kiedy zostaną ze sobą połączone. Dlatego ważne jest, aby w każdym laboratorium znajdowało się dygestorium. Jest to urządzenie, z wyglądu przypominające metalową szafę, ze szklaną szybą. Każde dygestorium jest szczelne i wyposażone w system wentylacyjny, który odprowadza powietrze z jego wnętrza, poza budynek laboratorium. W ten sposób eliminuje się ryzyko zatrucia personelu szkodliwymi oparami, lub zapobiega się wybuchowi przechowywanych w dygestorium substancji. Drugim, bardzo ważnym urządzeniem, które powinno znajdować się w każdym laboratorium, jest gazoszczelna komora laminarna, która często jest mylona z dygestorium. Komora laminarna jest sterylnie czysta, aby zapewnić gwarancję, że badane próbki nie zostaną zanieczyszczone. W komorze jest laminarny, czyli jednolity przepływ filtrowanego powietrza. W zależności, od stopnia bezpieczeństwa, w komorach stosuje się różne filtry. W urządzeniu pierwszej klasy bezpieczeństwa znajduje się filtr HEPA, a w urządzeniu klasy drugiej, filtr HEPA oraz dodatkowy filtr wstępny. W komorze laminarnej jałowe powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz. Dzięki temu powstaje powietrzna osłona, która uniemożliwia dostanie się do środka, takim zanieczyszczeniom, jak grzyby, bakterie oraz wirusy. Dla dodatkowej ochrony, niektóre z modeli komór laminarnych są wyposażone w lampy UV. Lampę UV włącza się przed rozpoczęciem pracy, żeby oczyściła powietrze. Komory laminarne oraz dygestoria posiadają niecki, pozwalające na swobodny odpływ rozlanych płynów.

Mają także otwory, umożliwiające wyczyszczenie szyby od środka. Przy zakupie wszelkich urządzeń laboratoryjnych, należy zwrócić uwagę, na to, jakie mają one certyfikaty i atesty. Urządzenia laboratoryjne, powinny być zgodne przede wszystkim z normami europejskimi, oznaczonymi skrótem ISO. Niektórzy producenci posiadają także certyfikaty świadczące o zgodności urządzeń z polskimi normami, oznaczonymi skrótem DIN oraz certyfikat bezpieczeństwa mikrobiologicznego.