You are currently viewing Ogród marzeń a pielęgnacja

Ogród marzeń a pielęgnacja

Wyjątkowy ogród to marzenie każdego. Miejsce w zasięgu ręki, w którym można spędzić miłe chwile wśród natury. Marzenie to jednak poza miejscem i zagospodarowaniem wymaga również ciągłej pielęgnacji. Jest to ważniejsza sprawa niż się większości z nas wydaje. Koszenie i podlewanie nie wystarczy, aby ogród zachował swój pierwotny wygląd i estetykę. Jeśli chcemy aby ogród cieszył nas swoim pięknem musimy się tym zainteresować. Poznać wymagania roślin i metody ich zaspokajania.

Jak pielęgnować ogród?

pielęgnacja ogrodówOgród to głównie roślinność. Jej dobór i aranżacja wymagają nakładu pracy, ale przede wszystkim dobrego przemyślenia. Poza tym, że trzeba uważać aby nie przesadzić z ilością czy dobrać gatunki, które dobrze będą się rozwijać na danej glebie, równie ważne jest zagospodarowanie przestrzeni tak, żeby późniejsze dbanie o nią nie nastręczało zbyt wielu problemów. W przeciwieństwie do wnętrza domu, ogród żyje. Każda pora roku to inne wyzwania jakie przed nami stawia. Stąd tak ważna jest pielęgnacja ogrodów. Poza koszeniem i podlewaniem składa się na to kilka innych działań, o których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jednym z nich jest przycinanie roślin. Ma to na celu nie tylko usuwanie suchych pędów czy formowanie według gustu, ale także odmłodzenie i zapewnienie roślinie możliwości dalszego wzrostu (szczególnie po okresie przekwitnięcia). Równie ważne jest nawożenie. Każda roślina ma swoje predyspozycje i często potrzebne są różne rodzaje nawozów, podawane w odpowiednim czasie i ilości, aby zapewnić im optymalne warunki przetrwania i wzrostu. Związane jest z tym dbanie o spulchnianie ziemi. Przez czynniki atmosferyczne i mechaniczne spowodowane w wyniku działalności człowieka ziemia jest „ubijana”, co tworzy skorupę utrudniającą często dotarcie potrzebnych składników do korzeni.  Pulchna ziemia ułatwia przepływ powietrza i wody oraz wspomaga działanie nawozów. W tym celu warto skontaktować się z fachowcem, który nie tylko ma wiedzę, ale także potrzebne narzędzia.

Wymienione zabiegi to tylko część z tego o czym powinniśmy pomyśleć zakładając ogród. Może się wydawać, że to ciężka praca ale nie jest tak źle. Można pielęgnację zlecić profesjonalnym ogrodnikom. Ja jednak polecam pracę samemu. Nie dość, że jest to bardzo uspokajające zajęcie, efekty dają bardzo dużo satysfakcji. Z jednej strony mamy kontrolę nad tym co i w jaki sposób jest wykonywane, a z drugiej cieszymy się pięknym widokiem kiedy ogród zaczyna się rozwijać i kwitnie. Dodatkowo, w razie chęci zmiany, wiemy jak to zrobić, żeby uzyskać efekt spójny z pozostającą częścią.