You are currently viewing Okresy czasu pomiędzy szkoleniami bhp

Okresy czasu pomiędzy szkoleniami bhp

 

W naprawdę wielu zawodach istnieje coś takiego jak szkolenia okresowe. Są to zajęcia mające na celu przypomnienie wiedzy o bezpieczeństwie pracy, w tym teorię oraz praktykę. Oczywiście zależnie od zawodu istnieje inny okres co jaki należy je odbyć. Warto zapoznać się z tym, żeby czasem nie pominąć żadnego potrzebnego szkolenia. A dokładniej okres pomiędzy wymaganymi szkoleniami z bezpieczeństwa pracy zależy od warunków w jakich jest wykonywany dany zawód, czyli jak widać wszystko zależy od zagrożeń na jakie jesteśmy wystawieni.

Czas pomiędzy szkoleniami okresowymi zależnie od warunków

szkolenia okresowe katowiceWszystko przede wszystkim zależy od warunków w jakich wykonuje się daną pracę. Przykładowo robotnik pracujący w warunkach niebezpiecznych musi odbywać szkolenie z bezpieczeństwa pracy co najmniej raz w roku. Inna sytuacja ma się na przykład u kierowców zawodowych, którzy powinni choć raz w ciągu pięciu lat odbyć potrzebne szkolenie. Także jak widać wszystko zależy od danego zawodu. Jeśli chodzi o kolejne okresy to dla robotników którzy nie są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo szkolenie odbywa się co trzy lata. Trzeba zawsze pamiętać by były odbywanie szkolenia okresowe Katowice są dobrym miastem jeśli chodzi o firmy organizujące takie zajęcia czy też seminaria. To w jaki sposób ma być przeprowadzone szkolenie zależy od tego co zarządzi pracodawca czyli klient takiej firmy. Dodatkowo dla osób kierujących pracownikami, pracowników techniczno-inżynieryjnych oraz osób związanych ze służbą bhp szkolenia są obowiązkowe co pięć lat. Dla innych stanowisk trzeba robić to co sześć lat. Polecam oczywiście by zapoznać się ze szczegółowymi rozpiskami, tu jedynie ogólnie nakreśliłem wymagane okresy. Jednak i sama wiedza ogólna na ten temat zdoła nam pomóc w odpowiednim rozplanowaniu. Tak czy siak trzeba posiadać kodeks pracy z obecnymi regułami dotyczącymi wszystkiego. Mimo wszystko co jakiś czas prawo się zmienia dlatego trzeba być na bieżąco z nim. Będąc wgłębionymi w te ustawy z pewnością wszystko w naszej firmie będzie w zgodzie z istotą prawa.

Jak widać warto zagłębić się w temat szkoleń bhp. Ważnym jest by pracownicy pamiętali o zasadach które są wymagane w ich pracy, choć zapewne dla każdego jest o wiele ważniejsze by nie złamać prawa zapominając o szkoleniach. Także trzeba dokładnie się zapoznać z potrzebnymi ustaleniami wynikającymi z kodeksu pracy. W ten sposób będziemy mogli na spokojnie podchodzić do naszej pracy, będąc pewnymi że wszystko jest tak jak należy, zgodnie z prawem. Mimo wszystko bywa ono dosyć restrykcyjne.