You are currently viewing Oświetlenie kosciołów i kaplic

Oświetlenie kosciołów i kaplic

 

W większości kościołów wyróżnia się kilka podstawowych stref, wymagających oświetlenia. Duże żyrandole znajdują się zwykle w nawie głównej. Jeśli istnieje podział na nawę i prezbiterium, to właśnie ołtarz potrzebuje odmiennego, punktowego oświetlenia. Dodatkowe, specjalne lampy przydadzą się na ołtarzu, przy pulpicie w ciemniejszych wnętrzach oraz przy tabernakulum. W nawie bocznej, kinkiety zwykle umieszcza się zwykle przy stacjach drogi krzyżowej. W kruchcie wystarczą mniejsze lampy. 

Lampy do wnętrz kościelnych

oświetlenie kościołówObecnie, do wnętrz kościelnych produkowane są trwałe, ekologiczne i energooszczędne lampy. Dzięki odpowiedniej regulacji świata, możemy dostosować moc do indywidualnych potrzeb, pogody i warunków panujących wewnątrz. Tradycyjnie, w zabytkowych kościołach umieszcza się kryształowe żyrandole. Do barokowych wnętrz poleca się żyrandole w stylu nawiązującym do epoki. Takie żyrandole mogą mieć jeden lub dwa poziomy żarówek, z dodatkową obręczą i eleganckim wykonaniem. Kinkiety na ścianach dają światło punktowe, przydatne w czasie nabożeństw wieczornych. Podczas uroczystości kościelnych, kinkiety wzmocnią podstawowe oświetlenie kościoła. W kruchcie wystarczy słabsze oświetlenie. Przedsionek ma funkcje użytkową i nie wymaga stosowania dekoracyjnych opraw. W zupełności wystarcza proste, energooszczędne modele lamp. Dobre oświetlenie kościołów powinno odznaczać się estetyką i użytecznością. Niewielkie kaplice lepiej wyposażyć w proste, nowoczesne lampy. Uniwersalne kształty, pasować będą do małych, jednonawowych wnętrz. Centralne miejsce można doświetlić kryształowym, dekoracyjnym plafonem albo żyrandolem. Jeśli mamy kilka naw, wówczas warto skupić się na nawie głównej a w nawach bocznych dodać oświetlenie ołtarzy bocznych i konfesjonałów. We współczesnych budowlach sakralnych, można zamontować listwy, bądź panele oświetleniowe. Osobne oświetlenie przyda się organiście, na chórze. Ceny oświetlenia zależą od doboru systemu. Jeśli chcemy wykonać kompleksową wymianą możemy liczyć na zniżki.

Kościelne oświetlenie posiada swoja specyfikę. Zabytkowe budowle, zwykle są już wyposażone w lampy objęte ochroną konserwatorską. To nie zamyka furtki do uzupełnienia oświetlenia w miejscach newralgicznych, jak ołtarz i prezbiterium. Nowoczesne reflektory można z powodzeniem wprowadzać do wnętrz zabytkowych, by zyskać lepsze efekty świecenia przy jednocześnie niskim poborze energii elektrycznej. Małe, nowoczesne kaplice można kompleksowo wyposażyć w energooszczędne systemy oświetleniowe.