You are currently viewing Otwartew kabury z tworzywa sztucznego

Otwartew kabury z tworzywa sztucznego

Wybór kabury jest w dużej mierze uzależniony od zastosowania broni, która miałaby być w takowej kaburze przenoszona. Strzelcy sportowi, nie potrzebujący szybkiego dostępu do pistoletu, zazwyczaj preferują kabury zamknięte, funkcjonujące od wielu lat w niezmienionej formie. Personel mundurowy oraz ci strzelcy, którzy uczestniczą w dyscyplinach obejmujących również szybkość dobywania broni, natomiast, wolą zaopatrzyć się w otwarte warianty kabur.

Odmiany kabur otwartych do broni krótkiej

otwarta kaburaNajprostsze kabury otwarte są niemal identyczne ze standardowymi kaburami do przenoszenia broni krótkiej, aczkolwiek posiadają one pas mocujący pistolet w miejscu zamiast typowego zapięcia, umożliwiający szybkie dobywanie broni w razie konieczności jej użycia. Owe kabury zazwyczaj są wariantami uniwersalnymi, szytymi w całości z tworzyw sztucznych czy cordury, i mogą służyć do przenoszenia pistoletów o standardowych rozmiarach, bez względu na ich model. Dla strzelców mundurowych, natomiast, znacznie wygodniejsza jest otwarta kabura z tworzywa sztucznego, nie będąca często więcej niż uchwytem, utrzymującym broń w miejscu. Kabury tego typu różnią się między sobą wykonaniem, gdyż niektóre warianty dopasowane są do kształtu konkretnego modelu pistoletu, i nie mogą być używane z pozostałymi. Uniwersalne otwarte kabury, natomiast, mogą służyć do przenoszenia dowolnej krótkiej broni sportowej lub dyspozycyjnej. Zamiast pasa mocującego, w otwartych kaburach stosuje się elastyczne sznury z tworzyw sztucznych, które mogą być błyskawicznie wypięte w razie potrzeby dostępu do broni. Według profesjonalnych, doświadczonych strzelców mundurowych, są one o wiele wygodniejsze niż pasy w typowych kaburach, i nie przeszkadzają w swobodnym dostępie do broni, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. Otwarte kabury są również lżejsze, mimo zastosowania tworzyw sztucznych, a ich konstrukcja umożliwia komfortowe ulokowanie kabury na dowolnym pasie, systemie MOLLE na kamizelkach służbowych lub szelkach.

Otwarte warianty kabur są również stosowane przez personel nie posiadający nakazu ukrytego przenoszenia broni, dlatego też często są one wprowadzane do inwentarza formacji policyjnych czy wojskowych, jak również na wyposażenie coraz większej ilości firm bezpieczeństwa. Prywatni nabywcy mogą je natomiast nabyć w wielu sieciach i sklepach militarnych, oraz salonach broni palnej, gdzie zazwyczaj spotykane są najbardziej wyspecjalizowane kabury, przeznaczone do niestandardowej broni palnej, używanej w strzelectwie sportowym.