Pasy transportowe w przewozie szkła

Szkło jest dość delikatnym towarem do przewożenia – nie raz w końcu słyszało się o tym, jak przez złe mocowanie cały transport butelek skończył na drodze. Dlatego do przewozu jego i innych delikatnych towarów trzeba wykorzystać najwyższej jakości pasy transportowe. Powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami w naszym wyborze – podam więc parę przykładów na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Dobry transport przy użyciu pasów

dobry producent pasów transportowychNajpierw powinniśmy upewnić się, że pasy wykonane są z dobrego materiału. Standardowo wykonuje się ją z poliestru, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy jest on dobrej jakości. Porządny poliester bez trudu utrzyma cały towar w ryzach, dodatkowo będzie on odporny na działanie kwasów, olejów i smarów – o ile kwasu raczej na przyczepie mieć nie będziemy, o tyle smar lub olej mógłby pogorszyć tarcie normalnego pasa. Trzeba jednak pamiętać, że taśma prawdopodobnie wydłuży się w trakcie użytkowania. Przeważnie wahanie przedłużenia wynosi od czterech do siedmiu procent, powinno się mieć to więc na uwadze. Pamiętajmy też, że pasy mają różny udźwig. Dobry producent pasów transportowych powinien podać informacje o towarze na swojej stronie, wystarczy więc sprawdzić, ile nasz pas może udźwignąć. Absolutnie nie można zapomnieć o tym, że wartość podawana przez producenta zwykle jest wartością maksymalną udźwigu podczas mocowania przez „opasanie”, czyli jednym pasem przechodzącym górą. W układzie prostym, czyli z wykorzystaniem więcej niż jednego pasa po obu stronach udźwig jest średnio o połowę mniejszy. Mimo to pasy mogą wytrzymać trochę więcej nałożonej na nie siły – na przykład pas o udźwigu pięciu ton byłby w stanie utrzymać towar o ciężkości siedmiu i pół tony – jednak i tak powinniśmy trzymać się w ustalonej normie. Warto jest też rozejrzeć się za pasem najlepszej jakości. W wypadku pasów zniszczenia widać gołym okiem, wystarczy więc wybrać taki, który jest w najlepszym stanie. Powinno również szukać się pasów z atestem wytrzymałości – kosztują one odrobinę więcej, jednak mamy pewność, że jakość została potwierdzona naukowo.

Na to właśnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania pasa transportowego. Jak widać jest to parę rzeczy na które trzeba uważać, jednak pamiętanie o nich może być różnicą między butelkami na drodze a towarem bezpiecznie umieszczonym w sklepie. Dodam jeszcze, że nie powinniśmy oszczędzać na takiej rzeczy jak pasy transportowe, gdyż to od nich zależy, czy towar przyjedzie w jednym kawałku,, czy też spadnie nam z przyczepy w połowie drogi.