You are currently viewing Po co komu lina z bawełny?

Po co komu lina z bawełny?

  • Post author:
  • Post category:Usługi

 

Lina z bawełny może mieć w zasadzie tyle zastosowań ile sami dla niej wymyślimy. Na początek chciałabym jednak powiedzieć parę słów, czym tak właściwie ta lina bawełniana jest. Przede wszystkim należy do grupy lin włókiennych naturalnych, czyli takich, do produkcji których wykorzystuje się rośliny. Bez poddania procesowi farbowania mają kolor biały lub kremowy i są matowe. Nie są zbyt mocne, za to bardzo gładkie i elastyczne. Kolejną ich cechą jest ich doskonała chłonność wody pod wpływem której pęcznieją.

Różne zastosowania liny bawełnianej

lina bawełnianaBiorąc pod uwagę ich elastyczność są powszechnie stosowane w postaci plecionych lin do olinowania ruchomego. Olinowanie to system układu lin na jachtach oraz innych statkach żeglarskich. Jednak poza zastosowaniem mocno technicznym, liny bawełniane często stosuje się na co dzień. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się worko-plecaki. Jako szelki do nich najczęściej wykorzystuje się właśnie linę bawełnianą. Biorąc pod uwagę, że jest gładka i naturalna, idealnie się do tego nadaje. Nie obciera, nie powoduje reakcji alergicznych, jest zgodna z współczesną troską o środowisko. Lina bawełniana pomimo, iż nie jest bardzo mocna, jest wystarczająco mocna do plecaka. Występuje w wielu grubościach, wystarczy więc po prostu dobrać grubość optymalną do spodziewanego obciążenia worka. Bawełniane liny, sznurki bardzo często wykorzystuje się właśnie w krawiectwie. Sznurki przy bluzach czy kurtkach są zazwyczaj wykonane z bawełny. Bawełna jest materiałem bardzo silnie podatnym na farbowanie, dlatego liny znajdziemy w wielu kolorach. A nawet jeśli nie znajdziemy zadowalającego nas koloru, zawsze możemy pofarbować ją dostępnymi łatwo na rynku barwnikami sami. Liny bawełniane wykorzystuje się również w projektach rękodzielniczych. Bardzo modne stały się wiszące kwietniki, splecione właśnie z bawełnianych sznurków. Liny i sznurki bawełniane znajdziemy praktycznie w każdej pasmanterii, a jeszcze większy wybór w pasmanteriach i hurtowniach internetowych.

Możemy nawet o tym nie pamiętać, ale gdybyśmy poszukali, z pewnością znaleźlibyśmy u siebie w domu chociaż skrawki bawełnianych lin i sznurków. Takie rzeczy warto zachować, bo czasem się przydają. Mogą zastąpić zerwane sznurowadło, posłużyć do związania czegoś. Co niektórzy wykorzystując swoją kreatywność robią z nich bransoletki, breloczki, kolczyki i inne drobne ozdoby. Ambitniejsi potrafią zrobić z takich skrawków pufy, czy dywany. Takich oryginalnych projektów w sieci można znaleźć mnóstwo.