You are currently viewing Podstawowe modele opryskiwaczy

Podstawowe modele opryskiwaczy

Pielęgnacja ogrodu i rosnących w nim kwiatów, drzew i krzewów wiąże się z wieloma niezbędnymi zabiegami, szczególnie wiosną, w okresie wzmożonego wzrostu i aktywności po zimie. Pielęgnacja roślin ogrodowych to nie tylko podlewanie, nawożenie, przycinanie i formowanie. Czasem konieczne są różnego rodzaju opryski, mające na celu zwalczanie szkodników, przeciwdziałanie chorobom, czy walkę z rozrastającymi się chwastami.

Urządzenia do opryskiwania roślin

opryskiwacz ogrodowyStosowanie oprysków na rośliny to popularna metoda ich pielęgnacji. W zależności od ilości i wielkości nasadzeń w ogrodzie, przyda się do tego odpowiedniej wielkości opryskiwacz ogrodowy. To sprytne urządzenie pomoże w szybkim, prostym i precyzyjnym rozpyleniu stosowanego preparatu. Najmniejsze modele to klasyczne spryskiwacze używane najczęściej do zraszania roślin domowych. Niewielkie pojemniki o pojemności około 2 litrów sprawdzą się jedynie w przypadku opryskiwania kilku, kilkunastu nasadzeń tarasowych, lub też w przypadku spryskiwania kwiatów na balkonie. Ze względu na małą pojemność, będzie on niepraktyczny w ogrodzie. Przy zakupie ręcznego domowego opryskiwacza zwróćmy uwagę na mechanizm działania. Od modeli pulsacyjnych wygodniejsze są modele ciśnieniowe. Jeśli jesteśmy posiadaczami małego lub średniej wielkości ogrodu, dobrze sprawdzi się opryskiwacz ogrodowy naramienny. Ten model charakteryzuje się zdecydowanie większą pojemnością (do 12 litrów), oraz dużo większym ciężarem. Jednak dzięki wygodnemu zakładaniu na ramię, pozwala na długotrwałą pracę w ogrodzie. Mechanizm działania jest identyczny, jak w przypadku ręcznego opryskiwacza ciśnieniowego. Szczególną uwagę warto zwrócić na długość lancy, która im dłuższa, tym bardziej ułatwi nam dostęp do wyższych partii krzewów czy niewysokich drzew. Najbardziej profesjonalnym opryskiwaczem jest natomiast model z własnym zasilaniem. W jego przypadku nie trzeba wtłaczać powietrza do zbiornika, aby wytworzyć ciśnienie. Wystarczy go uruchomić, założyć na plecy i działać. Tutaj wyróżniamy modele akumulatorowe oraz spalinowe. Zarówno jedne, jak i drugie sprawdzą się świetnie w dużych ogrodach a nawet niewielkich sadach owocowych.

Dbanie o przestrzeń zewnętrzną wymaga z naszej strony nieco czasu i poświęcenia, jednak pielęgnacja własnego ogrodu to czysta przyjemność. Czas spędzony na pracach ogrodowych to forma aktywnego relaksu, najczęściej wprawiająca nas w pozytywny nastrój. Natomiast możliwość obserwowania własnego wycinka natury z tak bliska, to niekłamana przyjemność i zadowolenie z własnej pracy.