You are currently viewing Potrzebowałem zutylizować niebezpieczne odpady

Potrzebowałem zutylizować niebezpieczne odpady

Ostatnio miałem w mieszkaniu dość duży remont. Tak to jest jak się zacznie od jednej drobnej rzeczy. Zaraz psują się następne i z małego remontu robi się remont generalny. Po moim remoncie pozostały mi już tylko wspomnienia i góra śmieci. To co mogłem wyrzucałem na bieżąco do pobliskiego kosza na śmieci, ale niestety nie każdy odpad można w ten sposób zutylizować. Pozostało mi wciąż wiele śmieci, dla których musiałem znaleźć inne rozwiązanie niż kosz pod blokiem. Były to odpady niebezpieczne, których nie można tak po prostu wyrzucić. 

Gdzie znajdę fachową utylizację odpadów niebezpiecznych?

fachowa utylizacja odpadów niebezpiecznychStaram się bardzo dbać o środowisko i ochronę przyrody, dlatego chciałem znaleźć miejsce, gdzie znajduje się fachowa utylizacja odpadów niebezpiecznych. Po remoncie pozostało mi trochę elektrośmieci, resztki farb do ścian i innych chemikaliów potrzebnych w czasie remontu. Przy okazji moja żona zrobiła porządki w szufladach i szafkach i naszykowała do wyrzucenia różne leki, medykamenty a także baterie i niepotrzebne już akumulatorki. Wszystkie wymienione powyżej śmieci należą do grupy tak zwanych odpadów niebezpiecznych. Podczas zwykłej utylizacji wytwarzają trujące gazy i płyny. Zacząłem szukać odpowiedniego miejsca, gdzie odpady te zostałyby fachowo i profesjonalnie zutylizowane. Zadzwoniłem do gminy i zapytałem czy w naszyj okolicy jest takie miejsce. Polecono mi zawieść wszystko na powiatowe wysypisko śmieci, gdzie takie śmieci się odpowiednio utylizowane. Zebrałem wszystko do kupy, podzieliłem na odpowiednie grupy i wywiozłem w polecane miejsce. Na miejscu moje śmieci zostały przesegregowane jeszcze raz. Okazało się, że część tych śmieci można poddać recyklingowi. Do takich odpadów zalicza się między innymi farby do ścian, rozpuszczalniki a nawet produkty AGD. Pozostała część odpadów, której nie można było poddać recyklingowi trafiła na legalne wysypisko. To bardzo ważne, aby takie odpady nie trafiały na nielegalne wysypiska, albo przypadkowo nie znalazły się na wysypisku na którym pali się śmieci.

Poprzez fachową utylizację odpadów niebezpiecznych rozumie się ich recykling lub takie zutylizowanie, które nie wytwarza zbyt wysokiej emisji CO2 do powietrza. Jest to niezmiernie ważne, szczególnie teraz, kiedy z roku na rok każdy mieszkaniec naszej planety wytwarza coraz więcej śmieci i odpadków. Byłem w szoku, kiedy zobaczyłem jak wielkie są wysypiska śmieci na terenie mojej gminy. Staram się dbać o to, żeby tych śmieci było jak najmniej. Jednak równie ważne jak ich ograniczenie jest też fachowe niszczenie.