Próg drogowy nowej generacji

Osiedle strzeżone, które monitorowaliśmy, było bardzo dobrze zabezpieczone, i próżno tam było szukać jakichkolwiek zdarzeń. Wszystkie zabezpieczenia były bardzo dobrze przemyślane i rozłożone tak, by łatwo można było daną sytuację ocenić i odpowiednio zareagować. Jedynym punktem który nie był do końca dopracowany było zabezpieczenie drogi. Od pewnego czasu zanotowaliśmy bardzo dużą ilość skarg na mieszkańców oraz ich gości, nie przestrzegających ograniczeń prędkości na osiedlach.

Nowoczesne progi zwalniające

Próg zwalniającyMimo interwencji, nie przyniosło to oczekiwanych skutków, więc w końcu postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie tego problemu w taki sposób, by uniemożliwić przekraczanie prędkości na ciasnych uliczkach, jakich na naszym osiedlu było pełno. Oczywistym wyborem było ustawienie progów zwalniających. Taki próg zwalniający był niczym więcej niż wybrzuszeniem wykonanym z tworzywa sztucznego, postawionym na całej szerokości drogi w taki sposób, by nie było sposobu na jego ominięcie. Kierowca jadący z dużą prędkością mógł stracić kontrolę nad samochodem przekraczając taki próg, a im większa prędkość samochodu, tym większe obciążenie, jakie musiały znosić amortyzatory pojazdu. Niestety, wywołało to wiele protestów ze strony mieszkańców którzy przestrzegali przepisów, więc sięgnęliśmy po bardziej nowoczesne rozwiązanie, skutecznie używane za granicą, a mianowicie progi zwalniające reagujące na nacisk. Były to progi wykonane ze specjalnego materiału, który przypominał na pierwszy rzut oka gumę lub silikon, i był podobnie elastyczny w dotyku. Był on miękki, a kierowca przejeżdżający po nim samochodem jadącym z dozwoloną prędkością nawet nie zauważał jego obecności. Dopiero w wypadku przekraczania go przy większych prędkościach, materiał progu zestalał się błyskawicznie do twardości zwykłego progu z tworzywa sztucznego, utrudniając szybką jazdę po nim. Było to nowoczesne i rzadko spotykane rozwiązanie, ale dobrze spełniało swoje zadanie, jednocześnie nie kolidując z komfortem i wygodą jazdy kierowców przestrzegających zasad ruchu drogowego.

Takie progi były inwestycją o wiele droższą niż konwencjonalne, aczkolwiek normalnym było, iż za taką jakość cena będzie odpowiednio wyższa. Na szczęście, ich instalacja nie przysparzała problemu i nie wymagała więcej wkładu niż montaż tradycyjnych progów zwalniających. Progi swoje zadanie spełniły doskonale, gdyż ilość zdarzeń z przekroczeniem szybkości zmalała niemal natychmiast po ich zamontowaniu, po kilku tygodniach znikając całkowicie.

Próg drogowy nowej generacji
Przewiń do góry