Prowadnica profilu śrubowego

Prowadnica profilu śrubowego

Śruby są najczęściej stosowaną technologią mocowania. W przeciwieństwie do innych technik łączenia, takich jak spawanie lub klejenie, połączenia śrubowe można odłączyć bez uszkodzenia. Przeniesienie mocy na śrubę odbywa się poprzez połączenie dodatnie. Z tego powodu każda śruba potrzebuje odpowiedniego pasującego elementu w postaci śrubokręta, klucza L lub końcówki. Oprócz nowszych profili TORX® i TORX PLUS® są szeroko stosowane „klasyczne” profile szczelinowe, Phillips i Pozidriv. Istnieje wiele innych profili.

Wytrzymałe i sprawdzone wkręty na torx

wytrzymałe wkręty na torxProfil szczelinowy był pierwszym profilem śrubowym w historii – i nadal cieszy się dużą popularnością. Prosty rowek służy jako pojemnik na ostrze narzędzia mocującego. Jednak z powodu braku centrowania narzędzie mocujące może wysunąć się ze śruby, co sprawia, że profil szczelinowy nie nadaje się do wkręcania maszynowego. Kolejną wadą są ostre krawędzie, które mogą prowadzić do obrażeń. Przyłożenie siły odbywa się tylko na dwóch przeciwległych krawędziach po przekątnej, co sprawia, że profil szczelinowy nie nadaje się szczególnie do przenoszenia dużych momentów obrotowych. Profil Pozidriv jest ewolucją profilu Phillips. Tworzą kształt dwa krzyże przesunięte o 45 stopni. Jednak dodatkowy krzyż jest węższy i ma mniejszą głębokość. Mimo że właściwości śrub zostały ulepszone (równoległe boki), profil Pozidriv wciąż napotyka problemy klasycznego profilu Phillipsa, siły rozbiegu. Bardzo wytrzymałe wkręty na torx to profil falowy w kształcie gwiazdy z sześcioma zaokrąglonymi płatami. TORX® może być stosowany do przenoszenia wyższego momentu obrotowego bez uszkodzenia wiertła i śruby. Dzięki niskim siłom promieniowym wydłuża się żywotność zarówno narzędzia mocującego, jak i śruby. Niskie siły promieniowe są wynikiem równoległego kształtu profilu i kąta napędu wynoszącego zaledwie 15 stopni. Dzięki tej geometrii praktycznie nie występuje koncentracja naprężeń. Na przykład w przeciwieństwie do profilu Phillips TORX® nie potrzebuje siły nacisku. Ponadto w przypadku TORX® nie ma niebezpieczeństwa poślizgnięcia się narzędzia, jak to czasami bywa w przypadku profilu szczelinowego.

Profil SL / PZ oferuje połączenie profilu szczelinowego i Pozidriv. Profil ten służy przede wszystkim do śrub zaciskowych PlusMinus, które są zwykle stosowane w przekaźnikach, skrzynkach bezpiecznikowych, przełącznikach i zaciskach. Profil typu Y, znany również jako trójpunktowy lub trygramowy, jest zwykle stosowany w celu uniemożliwienia dostępu do wnętrza urządzenia. Służy na przykład do zabezpieczania baterii w laptopach Apple lub iPhone’ach od 7. generacji. Charakterystyczne są trzy skrzydła, które spotykają się na środku profilu.