You are currently viewing Rehabilitacja sposobem leczenia wad postawy

Rehabilitacja sposobem leczenia wad postawy

W obecnych czasach ogromnym problemem są różnorodne wady postawy. Dotykają one zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Problem jest na tyle poważny, że tego typu schorzenia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i są przyczyną wielu dolegliwości bólowych. Krzywy kręgosłup, odstające łopatki, skolioza, lordoza, to poważne problemy występujące już u dzieci, do których przyczynia się noszenie ciężkich plecaków, wielogodzinne przesiadywanie w ławkach szkolnych, a także mała aktywność fizyczna.

Odpowiednie leczenie niezbędne w przypadku wad postawy

wady postawy - rehabilitacja specjalistycznaSchorzenia kręgosłupa dotyczą najczęściej dzieci w wieku szkolnym, a nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń mięśniowych, a także powstawania zmian patologicznych osi ciała. Konieczne jest zatem, by jak najszybciej leczyć wady postawy – rehabilitacja specjalistyczna ma za zadanie pomóc osobom zmagającym się z tym schorzeniem. Konieczne jest zatem jak najwcześniejsze wykrycie wady postawy, a rehabilitacja musi być indywidualnie dobrana do problemu danego pacjenta. Bagatelizowanie i  niezauważanie tego typu problemów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w przyszłości, dlatego ważne jest, by jak najwcześniej wykryć ten problem. Nieleczone wady postawy mogą być przyczyną obniżonego samopoczucia, gdyż odmienny wygląd może powodować brak akceptacji swojego ciała, a także może powodować ból i ograniczenie sprawności fizycznej. Odpowiednia diagnostyka ma za zadanie dobranie odpowiednich metod rehabilitacyjnych, które pomogą pacjentowi. Wszystkie zabiegi powinny odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty, który zleci odpowiednie postępowanie, różnego rodzaju ćwiczenia oraz zabiegi, których działanie skutecznie pomaga każdemu pacjentowi. Im wcześniej rozpoczęte postępowanie korekcyjne, tym większa szansa na likwidację wady, a także zahamowanie ich dalszego rozwoju, co sprzyja przywróceniu prawidłowej postawy ciała. Konieczna jest współpraca z terapeutą, a także częste wykonywanie ćwiczeń w domu, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Odpowiednie ćwiczenia indywidualne, a także masaż oraz inne zabiegi, których celem jest poprawa postawy pacjenta.

Okrągłe plecy, skolioza, a także problemy ze stopami, biodrami negatywnie wpływają na wygląd i sylwetkę ciała, a nieleczone mogą być przyczyną poważnych problemów narządu ruchu. Ważne jest zatem, by jak najszybciej zdiagnozować problem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Siedzący tryb życia, noszenie nadmiernych ciężarów, a także mała aktywność ruchowa jest przyczyną powstawanie wad postawy. Czasem wynikają także z niewłaściwego żywienia, braku witamin, które są niezbędne w okresie wzrostu organizmu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i rehabilitacja jest w stanie skutecznie pomóc pacjentom, jednak ważne jest, by rozpocząć ją jak najszybciej.