You are currently viewing Rekomendowane ośrodki leczenia uzależnień

Rekomendowane ośrodki leczenia uzależnień

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych wbrew pozorom jest bardziej powszechnie, niż mogłoby się nam wydawać. Trwanie w nałogu przez dłuższy czas w znaczący sposób obniża jakość życia. Osłabieniu ulegają kontakty społeczne, niszczone są więzy rodzinne, a sam uzależniony cierpi z powodu poważnych problemów zdrowotnych. Jak można przerwać zaklęte koło uzależnienia i czy w ogóle terapia przynosi jakikolwiek skutek?

W ramach NFZ można wyleczyć uzależnienie

ośrodek leczenia uzależnień nfzUzależnienie może potencjalnie dotyczyć każdego z nas. Nie jest to bynajmniej problem niższych warstw społecznych i osób pochodzących z patologicznych środowisk. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych dotyka również osoby wykształcone, które z pozoru świetnie radzą sobie w życiu osobistym i zawodowym. Warto również podkreślić z całą mocą, że uzależnienie to nie tylko zażywanie substancji psychoaktywnych takich jak alkohol lub narkotyki. Znane są również uzależnienia behawioralne polegające na utracie kontroli nad popędami i impulsami. Potencjalnie można uzależnić się od hazardu, komputera lub też telefonu komórkowego. We wszystkich uzależnieniach można dopatrzyć się wspólnych cech. Mamy do czynienia z silna potrzebą zażycia substancji lub wykonania określonej czynności, a ponadto nie panujemy nad swoimi działaniami. Istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć profesjonalna pomoc w walce z uzależnieniem. Wbrew pozorom nie trzeba wcale posiadać znaczących oszczędności. Ośrodek leczenia uzależnień NFZ zapewnia pacjentom w pełni bezpłatną terapię . Trzeba jedynie posiadać ubezpieczenie w ramach narodowego Funduszu Zdrowia. Przyda się również ważne skierowanie od lekarza lub też opinia z poradni zdrowia psychicznego. Na samym początku pacjent jest dokładnie diagnozowany. Musi wypełnić stosowny formularz i określić swoja motywację do leczenia. Często się zdarza, ze osoba uzależniona nie zgłasza się do ośrodka z własnej woli, lecz zostaje dot ego przymuszone przez rodzinę, pracodawcę lub sąd. tymczasem sam pacjent nie widzi w sobie potrzeby zmiany, a winę za swoje niepowodzenia zwala na otoczenie. Podczas terapii uzależnień modyfikowany jest sposób myślenia pacjenta.

Długotrwała terapia w jednym z rekomendowanych ośrodków leczenia uzależnień daje wymierne rezultaty. Warto zawsze podjąć walkę ze swoim nałogiem. Stawką jest nasze życie i zdrowie. Długotrwałe zażywanie substancji psychoaktywnych prowadzi niechybnie do znaczącego uszkodzenia ważnych narządów. Prowadzi również do problemów ze zdrowiem psychicznym, zwiększa poziom niepokoju i depresji.