You are currently viewing Rolowy system pakujący

Rolowy system pakujący

 

Dostępne bardzo wydajne maszyny i urządzenia pakujące powstają w odpowiedzi na zapotrzebowanie coraz bardziej wymagającego rynku. Chodzi przede wszystkim i bardzo dużą wydajność oraz o estetykę pakowania. Współczesne pakowanie produktów wytwarzanych przez różne branże oparte jest w głównej mierze na specjalistycznych foliach z tworzyw sztucznych zapewniających bardzo dobrą ochronę przed wieloma czynnikami.

Trwałe i szybkie pakowanie maszynowe

transparentne folie do maszyn rolowychNowoczesne systemy pakowania różnią się od siebie sposobem pakowania oraz stosowanymi foliami. Idea pracy rolowych maszyn pakujących oparta jest na pobieraniu folii opakowaniowej z dwóch rol i na wykorzystaniu ich termozgrzewalności w celu dokładnego zamknięcia opakowania. Folie opakowaniowe i cały system pakowania urządzeniami rolowymi jest wykorzystywany głównie w przemyśle spożywczym gdyż gwarantuje szczelne zamknięcie produktu w próżni lub w atmosferze gazów modyfikowanych tzw. MAP. Gwarantuje to zachowanie przez produkt świeżości oraz maksymalnie długi okres. Do pakowania wykorzystuje się transparentne folie do maszyn rolowych, które dają możliwość oceny zapakowanego produktu. Ma to szczególne znaczenie przy artykułach spożywczych. takich jak mięso i wędliny, artykuły mleczarskie, ryby i wiele innych. Pakowanie maszynami rolowymi nazywane jest systemem FFS od pierwszych liter „forming filing sealing”. Folie do pakowania w tym systemie to powłoki dwuwarstwowe PA/PE co oznacza że w skład foli wchodzą poliamid i polietylen. Aby stworzyć wytrzymałe opakowanie wykorzystuje się folie o dwóch grubościach. Dolna warstwa to rodzaj sztywnej lub półsztywnej foli o wybitnym stopniu termoformowania. Dzięki temu można uzyskać dowolną formę, w której zostaje umieszczony produkt. Do stworzenia górnej części opakowania będącej zamknięciem wykorzystuje się folię cieńszą. Doskonałe łączenie obu warstw powstaje dzięki wykorzystaniu możliwości bardzo dokładnego termozgrzewania obu folii. Należy wspomnieć, że folie mogą być modyfikowane dla podniesienia stopnia barierowości czyli przepuszczalności. Jest to możliwe poprzez modyfikowanie odpowiednimi  kopolimerami.

Folie PA/PE to powłoki o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Chodzi przede wszystkim o rozciąganie, rozdarcia i przebicia. Ich zastosowanie zapewnia utrzymanie przez produkty spożywcze wszystkich charakterystycznych dla nich właściwości gdyż folie nie posiadają smaku i zapachu. Wysoka barierowość oznacza również, że oprócz ochrony przed dostępem tlenu chronią towar przed zapachami z otoczenia.